Η παραμονή κρίθηκε στο τέλος

Ο Ρόνι Ροντελέν κράτησε την Καέν στην μεγάλη κατηγορία
Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην Γαλλία με το ενδιαφέρον την τελευταία αγωνιστική να στρέφεται στην μάχη για την σωτηρία.

Η μάχη αυτή είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και κρίθηκε κυριολεκτικά στις καθυστερήσεις. Ήταν το πρώτο λεπτό του εξτρά χρόνου στο Παρίσι όταν ο Ρόνι Ροντελέν πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την Καέν κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν και με αυτό το 1-1 η ομάδα του Πατρίς Γκαραντέ πήρε τον βαθμό που την κράτησε στην μεγάλη κατηγορία. Με το γκολ αυτό ο Ροντελέν από μοιραίος για την ομάδα του έγινε ήρωας αφού λίγο νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 75' είχε χάσει πέναλτι που είχε αποκρούσει ο Τραπ. Μέχρι να σκοράρει ο Ροντελέν ήταν η Λοριάν αυτή που κρατούσε την σωτηρία ν με το 1-1 κόντρα στην Μπορντό. Όμως η ομάδα του Μπερνάρ Καζονί θα παίξει στα μπαράζ. Την σωτηρία της εξασφάλισε και η Ντιζόν που αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Τουλούζ.

Αντίθετα αποχαιρέτησαν την μεγάλη κατηγορία η Νανσί η οποία έκανε την ύστατη προσπάθεια νικώντας με 3-1 την Σεντ Ετιέν αλλά τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν την βοήθησαν να παίξει έστω στα μπαράζ. Ουραγός τερμάτισε η Μπαστιά η οποία γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Μαρσέιγ. Μάλιστα οι Μαρσεγιέζοι με την νίκη τους αυτή εξασφάλισαν την πέμπτη θέση που οδηγεί σε έξοδο στην Ευρώπη. Στα άλλα παιχνίδια η πρωταθλήτρια Μονακό πέρασε με 3-2 από την έδρα της Ρεν. Η Λιόν προηγήθηκε τρεις φορές αλλά η Νις πήρε την ισοπαλία. Η Ανζέρ που περιμένει τον τελικό Κυπέλλου επικράτησε με 2-0 τη Μονπελιέ, ενώ η Λιλ με χατ τρικ του Νικολά Ντε Πρεβίλ νίκησε με 3-0 την Ναντ. Τέλος η Γκινγκάμπ επικράτησε με 1-0 της Μετς.

Νανσί - Σεντ Ετιέν 3-1
(17' Μπουσέν, 59' Ντιανιέ, 82' Μαουάσα - 74' Νόρντιν)

Λοριάν - Μπορντό 1-1