Ημέρα του χαλκού για την Γλυφάδα

Οι παίκτες της Γλυφάδας με τα χάλκινα μετάλλια
Δύο χάλκινα μέσα σε μία μέρα πήρε η Γλυφάδα καθώς τερμάτισε στην τρίτη θέση τόσο στην Α1 των Ανδρών όσο και στην Α1 των Γυναικών.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΑΟΚ 6-5

Στον τρίτο και καθοριστικό μικρό τελικό η Γλυφάδα εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας και πήρε την νίκη επί του ΠΑΟΚ με 6-5 και τερμάτισε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη που ήταν η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 3-1 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο όμως ο «δικέφαλος του βορρά» αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με 4-4. Έτσι το τελευταίο οκτάλεπτο θα έκρινε και τον νικητή. Στο διάστημα αυτό η Γλυφάδα ήταν πιο αποτελεσματική και έφτασε στην νίκη. Τα γκολ της Γλυφάδας τα πέτυχαν οι Σκουμπάκης 2, Γιαννόπουλος 2, Τζελάτης 1, Κατσαούνης 1. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Παπαποστόλου 2, Σαρησάββας 1, Νικολαΐδης 1, Σάριτς 1.

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ 11-7

Την τρίτη θέση και στις γυναίκες πήρε η Γλυφάδα η οποία στον τρίτο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών νίκησε τον Εθνικό με 11-7. Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκε με 5-0. Έτσι η Γλυφάδα έγινε το φαβορί της αναμέτρησης με τον Εθνικό να προσπαθεί να επιστρέψει. Η ομάδα του Πειραιά μείωσε στο ημίχρονο σε 6-3 όμως δεν μπόρεσε να συνεχίσει την αντεπίθεση της και στην συνέχεια του αγώνα και η Γλυφάδα κράτησε χωρίς άλλα προβλήματα το προβάδισμα και έφτασε στην νίκη. Κορυφαία για την Γλυφάδα ήταν η Νιαρχάκου που πέτυχε 6 γκολ και ακολούθησαν οι Ελληνιάδη 2, Κόλλια 1, Μαμόγλου 1, Παπαναστασίου 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Μιχαηλίδου 2, Δουρέκα 1, Αποστολίδου 1, Μπίσμπα 1, Κούβδου 1, Γκούζουλα 1.