Ιπτάμενοι Ολλανδοί πετάνε για τελικό (vid)

Οι παίκτες του Άγιαξ είναι πολύ κοντά στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ
Με το ένα πόδι στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ είναι ο Άγιαξ μετά την εξαιρετική του εμφάνιση και την νίκη του επί της Λιόν.

Ο «Αίαντας» παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο επιβλήθηκε των «λιονέ» με 4-1 και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στον πρώτο ημιτελικό. Οι Ολλανδοί κυριάρχησαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και παίζοντας γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο έφτασαν σε μία πολύ μεγάλη νίκη. Ο Τραορέ στο 25' και ο Ντόλμπεργκ στο 34' διαμόρφωσαν το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49' ο Γιουνές έκανε το 3-0 και έδωσε μεγαλύτερες διαστάσεις στην νίκη του Άγιαξ. Η Λιόν προσπάθησε να αντιδράσει και ο Βαλμπουενά στο 66' μείωσε δίνοντας ελπίδες στους φιλοξενούμενους. Όπως είπαμε όμως ο Άγιαξ ήταν πολύ καλύτερος και έβαλε κι ένα τέταρτο γκολ με τον Τραορέ στο 71'.

Άγιαξ: Ονάνα, Τετέ, Σάντσεζ, Ντε Λιγκτ, Ρίντεβαλντ, Κλάασεν, Σένε (71' Φαν Ντε Μπεκ), Ζίγιετς, Τραορέ, Ντόλμπεργκ (88' Νέρες), Γιουνές (79' Κλάιφερτ).

Λιόν: Λόπες, Ζαλέ (69' Ράφαελ), Ν'Κουλού, Ντιακαμπί, Μορέλ, Τουσάρ (58' Γκεζάλ), Γκοναλόν, Κορνέ (76' Λακαζέτ), Τολισό, Βαλμπουενά, Φεκίρ.