Οι Έλληνες διεθνείς πήραν την νίκη αλλά όχι και την πρόκριση
Δύο δώρα περίμενε η εθνική μας ομάδα για να περάσει στα μπαράζ των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αλλά ήρθε μόνο το ένα.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΑΝΔΡΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ - ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ 3-0

Με νίκη 3-0 (25-19, 25-23, 25-21) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η ελληνική ομάδα σε μία μέρα που είχε περισσότερο ενδιαφέρον πριν την έναρξη του ματς αλλά όχι στην διάρκεια του. Μετά την ήττα από την Σλοβακία η εθνική μας ήθελε νίκη της Μολδαβίας κόντρα στην Αυστρία και «καθαρή» νίκη της Ολλανδίας κόντρα στην Σλοβακία για να πάρει την δεύτερη θέση εφόσον φυσικά νικούσε το Λουξεμβούργο. Οι Μολδαβοί μας το έκαναν το χατήρι και πήραν το ματς με τους Αυστριακούς με 3-1 (22-25, 31-29, 25-22, 26-24). Οι Ολλανδοί όμως μπορεί να νίκησαν με 3-2 (25-27, 26-24, 22-25, 25-16, 15-9) την Σλοβακία όμως τα δύο σετ που πήραν οι Σλοβάκοι ήταν καταδικαστικά για την ελληνική ομάδα που πήρε τελικά την τρίτη θέση στον όμιλο.

Στο παιχνίδι με το Λουξεμβούργο η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πήρε την νίκη απλά και μόνο γιατί απέναντι της είχε την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου. Οι διεθνείς δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης καθώς είχαν και την απογοήτευση από το αποτέλεσμα στο ματς της Ολλανδίας.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 13 πόντους και ακολούθησε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με 12.

Για το Λουξεμβούργο ο Στιβ Γουέμπερ είχε 12 πόντους.