«Καταιγίδα» στο Μιλάνο η Ρόμα

Οι παίκτες της Ρόμα πήραν μία μεγάλη νίκη στο Μιλάνο
Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα της Ρόμα από το Μιλάνο με τους «τζιαλορόσι» να επιστρέφουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο που έβαλε δύο γκολ η Ρόμα νίκησε με το επιβλητικό 4-1 την Μίλαν μέσα στο «Σαν Σίρο» και κρατάει την τύχη της στα χέρια της όσον αφορά την κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί απ' ευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν πιο αποτελεσματική με τον Βόσνιο επιθετικό να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους Ρωμαίους πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο. Η Μίλαν μπορεί να έχασε όμως κράτησε την έκτη θέση αφού δεν νίκησαν ούτε η Ίντερ αλλά ούτε και η Φιορεντίνα που την ακολουθούν. Οι «νερατζούρι γνώρισαν την ήττα με 1-0 από την Τζένοα με σκόρερ έναν πρώην της Ίντερ τον Γκόραν Πάντεφ. Όσο για τους «βιόλα» αν και προηγήθηκαν στην έδρα της Σασουόλο τελικά έμειναν στο 2-2 με τον Μπερναρντέσκι μάλιστα να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται σταθερά η Λάτσιο η οποία πέτυχε την νίκη της αγωνιστικής με το 7-3 κόντρα στην Σαμπντόρια σε ένα ματς όπου το ένα γκολ έμπαινε μετά το άλλο. Οι «λατσιάλι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 5-1 και στην ουσία όλα τελείωσαν εκεί. Στην πέμπτη θέση που επίσης οδηγεί στην Ευρώπη μέσω του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η Αταλάντα η οποία αν και προηγήθηκε στην έδρα της Ουντινέζε τελικά έμεινε στο 1-1. Ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της έκανε η Έμπολι η οποία επικράτησε της αδιάφορης Μπολόνια με 3-1. Ζωντανή όμως παραμένει και η Κροτόνε που πέρασε με 1-0 από την έδρα της ουραγού και καταδικασμένης Πεσκάρα. Τέλος σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Κιέβο με την Παλέρμο αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1.

Ουντινέζε - Αταλάντα 1-1