Καταιγιστική η Σίτι που σταμάτησε στα πέντε

Φάση από τον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με την Κρίσταλ Πάλας
Στην τρίτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ ανέβηκε η Μάντσεστερ Σίτι και κρατάει την τύχη της στα χέρια της όσον αφορά την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «πολίτες» παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο διέλυσαν την Κρίσταλ Πάλας με 5-0 και έπιασαν στην βαθμολογία την Λίβερπουλ της οποίας υπερτερούν στην ισοβαθμία. Έτσι η ομάδα του Πέπ Γκουαρντιόλα έχει πολλές πιθανότητες να είναι μέσα στην πρώτη τετράδα καθώς έχει και σχετικά εύκολο πρόγραμμα. Ο χορός των γκολ για την Σίτι άνοιξε στο 2' και έκλεισε στο δεύτερο των καθυστερήσεων με τους γηπεδούχους να μην σταματάνε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Στα άλλα ματς της ημέρας σημαντική νίκη πέτυχε η Σουόνσι με 1-0 επί της Έβερτον και ανέβηκε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού ξεπερνώντας την Χαλ Σίτι που γνώρισε την ήττα από την ουραγό Σάντερλαντ και μάλιστα εντός έδρας. Η Λέστερ που έχει εξασφαλίσει την παραμονή της το έκανε και μαθηματικά μετά το 3-0 επί της Γουότφορντ. Τέλος ισόπαλα 2-2 έληξαν τα παιχνίδια της Μπόρνεμουθ με την Στόουκ Σίτι και της Μπέρνλι με την Γουέστ Μπρομ.

Μάντσεστερ Σ. - Κρίσταλ Πάλας 5-0
(2' Σίλβα, 49' Κομπανί, 59' Ντε Μπρούιν, 82' Στέρλινγκ, 90'+2 Οταμέντι)

Μπόρνεμουθ - Στόουκ Σίτι 2-2
(62' Στάνισλας, 81' αυτ. Σόουκρος - 33' αυτ. Μούσετ, 73' Ντιουφ)

Μπέρνλι - Γουέστ Μπρομ 2-2