Κατέκτησε τον τίτλο το ΙΕΚ Ξυνή

Οι παίκτες του ΙΕΚ Ξυνή με το τρόπαιο
Το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της κατέκτησε η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή που νίκησε και στον τρίτο τελικό τον Δούκα.

HANDBALL PREMIER

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΔΟΥΚΑΣ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 19-22

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και νικώντας και στον τρίτο τελικό τον Δούκα με 22-19 κατέκτησε το πρωτάθλημα με συνολικό σκορ 3-0 στην σειρά των τελικών.

Στον πρώτο από τους τρεις τελικούς που έγινε στην έδρα του Δούκα το ΙΕΚ Ξυνή φρόντισε να μην χάσει το προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα και τον τερματοφύλακα Τσιλιμπάρη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση έφτασε στην νίκη.

Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 9-7. Στο ξεκίνημα της επανάληψης το ΙΕΚ Ξυνή ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με έξι γκολ διαφορά (17-11). Ο Δούκας προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 20-17 όμως δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά αυτή των τριών γκολ η οποία έμεινε μέχρι το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για το ΙΕΚ Ξυνή ήταν ο Παπακυπριανού με 6 γκολ ενώ για τον Δούκα ο Τζηράς είχε 7 γκολ. Πολυτιμότερος παίκτης του πρωταθλήματος αναδείχτηκε ο Αλέξης Αλβανός που κατέκτησε το πρωτάθλημα με τέταρτη διαφορετική ομάδα μετά τον Πανελλήνιο, την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ.

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)

Διακοπές στην Ελλάδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

John Hopkins: Εγώ σκότωσα την Νταϊάνα

Στεφάν Τζίλλι: «Κακή στιγμή, ζητώ συγγνώμη απο Ελλάδα και Γιαννιώτα» (video)