Κλείδωσε την πρόκριση και βλέπει μόνο… Πόλη!

Ο Ολυμπιακός έχοντας ως κυριότερο όπλο του την ευστοχία του έξω από τα 6.75 (16/34), αλλά και την εξαιρετική άμυνα του Μάντζαρη πάνω στον Κάμινγκς (16 π., 4/13 σουτ), επικράτησε του Άρη στο Αλεξάνδρειο με 84-77  και έφτασε στο 2-0 την ημιτελική σειρά στα πλέι οφς της BasketLeague, ξεχνώντας το τρίτο παιχνίδι, και έχοντας πλέον στο μυαλό του μόνο τον ημιτελικό στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας με τον ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Πόλη (19/5).

Το παιχνίδι κρίθηκε στην αντίδραση που έδειξε ο πολύπειρος Ολυμπιακός στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, και τη στιγμή που ο Άρης προσπέρασε στο σκορ με 44-43. Σε εκείνο το σημείο με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-19, φτάνοντας στο +16 (46-62) και κρατώντας τη νίκη, παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Άρη να επιστρέψει.

Για τους πρωταθλητές Ελλάδας ο Κώστας Παπανικολάου έφτασε σε φετινό προσωπικό ρεκόρ, σκοράροντας 23 πόντους με 5/7 τρίποντα (7 ριμπ), και highlight της χρονιάς αυτό που πέτυχε στο τελείωμα του πρώτο δεκαλέπτου, ευστοχώντας με σπάσιμο της μέσης πίσω από το κέντρο του γηπέδου. Ο Βασίλης Σπανούλης ακολούθησε με 19 πόντους (4/9 σουτ) και 8 ασίστ, με τον Κεμ Μπιρτς να κυριαρχεί και στις δυο ρακέτες, φτάνοντας σε double-double (11 π., 5/6 διπ., 14 ριμπ.).

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Πρίφτης, δεν είχε στην διάθεση του, τους Βασίλη Καββαδά και Τζάστιν Τζάκσον, με αποτέλεσμα να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον Βασίλη Χριστίδη (6 λεπτά). Πρώτος σκόρερ, ήταν ο άστοχος, Ουίλ Κάμινγκς με 16 πόντους (4/13 σουτ), ενώ σε ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικός ήταν ο Ταντίγια Ντραγκίσεβιτς με 14 πόντους (4/10 σουτ) και 7 ριμπάουντ. Θετικές εντυπώσεις άφησε και ο Αντουάν Σκοτ (11 π., 5/8 σουτ, 5 ριμπ.), με τον Θοδωρή Ζάρα να τελειώνει το παιχνίδι με 10 πόντους (4/8 σουτ). Συνολικά ο Άρης είχε 15/23 βολές.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διάθεση να πάρει από την αρχή το προβάδισμα, και να φτάσει με άνεση στο 2-0, και έτσι έχοντας 4/4 τρίποντα με τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Ουότερς προηγήθηκε με 9-18 στο 8′, την ίδια ώρα που ο Άρης είχε 2/9 δίποντα και 3/6 βολές. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει 5/7 τρίποντα, και με τον Παπανικολάου να σκοράρει πίσω από το κέντρο, για το 14-24, καλάθι που χειροκρότησαν και οι φίλοι των γηπεδούχων.

Ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο (6/9) ανέβασε την διαφορά στο +12 (17-29) στο 12′, σημείο που ξεκίνησε την αντεπίθεση του ο Άρης, με αιχμή την δυνατή του άμυνα. Έτσι, μετά από μια σειρά από κλεψίματα έτρεξε ένα σερί 9-0, μειώνοντας σε 26-29 στο 14′, με τον Γιάνκοβιτς να φέρνει ακόμα πιο κοντά την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, διαμορφόνωντας με τζαμπ σουτ το 35-37. Σε εκείνο το σημείο Ντραγκίσεβιτς και Γιάνκοβιτς είχαν 1/4 βολές (συνολικά ο Άρης είχε 10/16) με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φτάσει και πάλι στο +5 (38-43). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-43 χάρη σε 3 βολές του Γιάνκοβιτς, με τον εκνευρισμένο Παπανικολάου να δέχεται τεχνική ποινή.
Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός μετά τα 6/9 τρίποντα, είχε 2/8, με σύνολο 8/17, ενώ ο Άρης είχε 3/11 τρίποντα. Οι πρωταθλητές από την πλευρά τους είχαν 10 λάθη!

Ο Άρης κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς, κάνοντας το 44-43 στην πρώτη φάση της τρίτης περιόδου, αλλά αυτό φάνηκε να χτύπησε καμπανάκι ανησυχίας τον Ολυμπιακό, ο οποίος με 4/4 τρίποντα και 5/6 από τον Παπανικολάου, έτρεξε ένα επιμέρους σερί 2-19, φτάνοντας το σκορ στο +16 (46-62), και κυριαρχώντας στο παρκέ. Ο Μάντζαρης με νέο τρίποντο (13/24 είχε σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός) ανέβασε την διαφορά και στο +17 (48-65), με τον Άρη να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με ένα δικό του επιμέρους σερί 7-2, και στο -12 (55-67).

Η προσπάθεια της ομάδας της Θεσσαλονίκης συνεχίστηκε, και έτσι με φόλοου του Γιάνκοβιτς μείωσε σε 62-69 στο 33′, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 3/3 τρίποντα, ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στο +16 (62-78). Οι «κιτρινόμαυροι» επανήλθαν και πάλι σταδιακά, μειώνοντας σε 76-82 στα 58΄΄ πριν το τέλος, χωρίς να μπορέσουν ωστόσο να κάνουν κάτι περισσότερο, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 77-84 για τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 14-24, 41-43, 55-67, 77-84.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Κάμινγκς 16, Σίμτσακ (9 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 9, Ντραγκίσεβιτς 14 (4/8 τριπ., 7 ριμπ.), Σκοτ 11 (1/3 τριπ.), Φλιώνης, Τσαιρέλης 8 (1), Ζάρας 10 (1/3 τριπ.), Χρηστίδης, Μούρτος 7 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Ουότερς 9 (3/4 τριπ.), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (2/2 τριπ.), Παπανικόλαου 23 (5/7 τριπ., 7 ριμπ.), Σπανούλης 19 (3/6 τριπ., 8 ασίστ), Γκριν 3 (1), Μπιρτς 11 (14 ριμπ.), Γιανγκ, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 5 (1/5 τριπ.), Μάντζαρης 4 (1/6 τριπ.).