Κυρίαρχος στην πισίνα ο Ολυμπιακός

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν με το τρόπαιο
Ένα ακόμα πρωτάθλημα κατέκτησε στο πόλο ο Ολυμπιακός που νίκησε και στον τρίτο τελικό την Βουλιαγμένη κι έκανε το 3-0 στην σειρά.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 12-3

Πολύ εύκολα ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνα πήρε την νίκη κόντρα στην Βουλιαγμένη με 12-3 και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου από τα τρία τρόπαια που θα διεκδικήσει μέσα στον Μάιο, αυτό του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επέβαλε από την αρχή την κυριαρχία της και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-1. Στην συνέχεια η Βουλιαγμένη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ έγινε 7-2. Ακόμα πιο αποτελεσματικοί ήταν στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» που έβαλαν άλλα πέντε γκολ για να φτάσουν στο 12-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Φουντούλης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Γεννηδουνιάς 3, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 1, Κολόμβος 1, Γιάνοβιτς 1.

Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Βίκο 2, Καπότσης 1.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 11-9

Όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασε ο Ολυμπιακός ο οποίος νίκησε την Βουλιαγμένη με 11-9 και μείωσε την σειρά των τελικών σε 2-1. Τώρα η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έχει την ευκαιρία να πάρει το πρωτάθλημα στην έδρα της την Πέμπτη (11/5) ενώ οι «ερυθρόλευκες» θέλουν την νίκη για να επιστρέψουν την σειρά στον Πειραιά.

Στον τρίτο τελικό ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 6-3 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Ολυμπιακός κράτησε την νίκη μέχρι το τέλος. Πάντως και οι δύο ομάδες έχουν παράπονα από την διαιτησία ενώ ο τεχνικός του Ολυμπιακού Χάρης Παυλίδης είδε την κόκκινη κάρτα.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Έμολο με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Μπιανκόνι 3, Ασημάκη 2, Μανωλιοδάκη 1, Αβραμίδου 1.

Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Ξενάκη 3, Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 2, Πρωτοπαππά 1, Κοντογιάννη 1.