Λίβερπουλ και Σίτι στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Άνταμ Λαλάνα πετυχαίνει το τρίτο γκολ της Λίβερπουλ
Η Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ Σίτι πήραν τελικά το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ αφήνοντας εκτός την Άρσεναλ για πρώτη φορά μετά το 1997.

Η τρίτη και η τέταρτη θέση ήταν το μόνο που είχε μείνει ανοιχτό στην τελευταία αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ με τρεις ομάδες να διεκδικούν δύο θέσεις. Η Μάντσεστερ Σίτι και η Λίβερπουλ είχαν το πλεονέκτημα αφού με νίκη πετύχαιναν τον στόχο τους ενώ η Άρσεναλ ήθελε και απώλεια των αντιπάλων της. Τελικά και οι τρεις ομάδες πήραν την νίκη με την Άρσεναλ να είναι η μόνη που δεν την πανηγύρισε. Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε στην αρχή από την Μίντλεσμπρο. Το γκολ του Βαϊνάλντουμ στο τέλος του ημιχρόνου όμως έδωσε την νίκη και η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε την νίκη με 3-0 και την τέταρτη θέση. Παίζοντας εξαρετικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο όταν και σκόραρε τέσσερις φορές η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε την Γουότφορντ με 5-0 εκτός έδρας και πήρε την τρίτη θέση. Όσο για την Άρσεναλ επικράτησε της Έβερτον με 3-1 αλλά αυτό δεν της ήταν αρκετό.

Στα άλλα ματς, το σκορ της ημέρας το πέτυχε η Τότεναμ η οποία συνέτριψε την Χαλ Σίτι με 7-1 και μάλιστα εκτός εδρας. Τρία γκολ πέτυχε ο Χάρι Κέιν που πήρε και την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερ. Στο τέλος ξέσπασε η πρωταθλήτρια Τσέλσι η οποία βάζοντας τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε την Σάντερλαντ με 5-1. Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της εντός των συνόρων και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία νίκησε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν την έκτη θέση. Ο αγώνας της χρονιάς όμως για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είναι ο τελικός του Γιουρόπα Λιγκ με αντίπαλο τον Άγιαξ. Με εκτός έδρας νίκες ολοκλήρωσαν την χρονιά η Γουέστ Χαμ που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπέρνλι αλλά και η Στόουκ Σίτι που νίκησε με 1-0 την Σαουθάμπτον. Η Σουόνσι επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Μπρομ ενώ στην μοναδική ισοπαλία η Λέστερ και η Μπόρνεμουθ έμειναν στο 1-1.

Άρσεναλ - Έβερτον 3-1
(8' Μπεγιερίν, 27' Σάντσεζ, 90'+1 Ράμσεϊ - 58' πεν. Λουκάκου)

Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-2