Με τεσσάρες συνέχισαν Μπάρτσα και Ρεάλ

Σουάρες, Μέσι και Νεϊμάρ οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στην νίκη
Για μία ακόμα αγωνιστική η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ συνέχισαν με νίκες και μάλιστα έβαλαν από τέσσερα γκολ η κάθε μία.

Η Μπαρτσελόνα έχοντας το επιθετικό της τρίο των Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ σε μεγάλα κέφια επικράτησε με 4-1 της Βιγιαρεάλ. Δύο γκολ έβαλε ο Αργεντινός κι από ένα ο Βραζιλιάνος και ο Ουρουγουανός και οδήγησαν εκ του ασφαλούς την Μπάρτσα στην νίκη. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Λουίς Ενρίκε παρέμεινε στην κορυφή. Ισόβαθμη έχοντας και ένα ματς λιγότερο είναι η Ρεάλ η οποία με τους Ροντρίγκεζ και Μοράτα σε μεγάλα κέφια πέρασε με 4-0 από την έδρα της Γρανάδα βάζοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στην τρίτη θέση μοιάζει να εδραιώνεται η Ατλέτικο η οποία αν και δυσκολεύτηκε τελικά έκαμψε την αντίσταση της Εϊμπάρ με 1-0. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Χιχόν την Λας Πάλμας. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Ρούμπι διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή.

Χιχόν - Λας Πάλμας 1-0