Μία εβδομάδα υπομονή για την Γιουβέντους

Ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι πέτυχε το πρώτο γκολ της Ρόμα
Τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αγωνιστική θα πρέπει να περιμένει η Γιουβέντους για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Η Ρόμα δεν ήθελε να δει την μεγάλη της αντίπαλο τα τελευταία χρόνια να στέφεται πρωταθλήτρια μέσα στο σπίτι της και πήρε την νίκη με 3-1. Οι «τζιαλορόσι» ήξεραν ότι ήθελαν μόνο νίκη για να μην επιτρέψουν στην Γιουβέντους να πανηγυρίσει και τα κατάφεραν αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Λεμινά. Η αντίδραση της Ρόμα όμως ήταν πειστική με τον Ντε Ρόσι να ισοφαρίζει πριν το ημίχρονο και τους Ελ Σαράουι και Ναϊνγκολάν να σκοράρουν στην επανάληψη και να φτάνουν τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Στα τελευταία λεπτά η Γιουβέντους πήρε τα ηνία του ματς και προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση τουλάχιστον της ισοπαλίας που θα της έδινε και τον τίτλο αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι η «βέκια σινιόρα» θα έχει την ευκαιρία να πάρει το έκτο σερί πρωτάθλημα της στον αγώνα με την Κροτόνε.

Έχοντας εξασφαλίσει την τρίτη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ η Νάπολι θέλει το κάτι παραπάνω που δεν είναι άλλο από την δεύτερη θέση και η συμμετοχή απ' ευθείας στους ομίλους. Θύμα έκπληξης έπεσε η Ίντερ η οποία γνώρισε την ήττα από την Σασουόλο με 2-1 στο «Μεάτσα» και οι πιθανότητες της για έξοδο στην Ευρώπη ελαχιστοποιήθηκαν. Οι «παρτενοπέι» διέλυσαν εκτός έδρας την Τορίνο με 5-0 και παραμένουν στο κυνήγι της Ρόμα. Στην μάχη του υποβιβασμού η Κροτόνε επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε και παραμένει ζωντανή καθώς η Έμπολι γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Κάλιαρι και η διαφορά των δύο ομάδων είναι μόνο ένας βαθμός. Λίγο πιο πάνω είναι η Τζένοα που γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Παλέρμο και μόνο σίγουρη δεν μπορεί να νοιώθει. Τα υπόλοιπα ματς ήταν αδιάφορα βαθμολογικά. Η Μπολόνια επικράτησε με 3-1 της ουραγού Πεσκάρα. Η Σαμπντόρια με την Κιέβο αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1

Ίντερ - Σασουόλο 1-2