Μία νίκη από τον τίτλο η Νέα Ιωνία

Τα κορίτσια της Νέας Ιωνίας είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου
Την δεύτερη νίκη της στην σειρά των τελικών έκανε η Νέα Ιωνία και θέλει μία ακόμα για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ 21-16

Αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ανταγωνιστικός αλλά στο τέλος η Νέα Ιωνία ήταν και πάλι αυτή που επικράτησε κι έκανε ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο. Η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου πήρε την νίκη με 21-16 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι το 25' όταν το σκορ ήταν 8-6 για τον «δικέφαλο του βορρά». Με ένα σερί 3-0 όμως η Νέα Ιωνία προηγήθηκε 9-8 και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία του ματς και έφτασαν την διαφορά και στα πέντε γκολ όταν προηγήθηκαν με 15-10 και τελικά διατήρησαν αυτή την διαφορά μέχρι το τέλος. Τώρα η Νέα Ιωνία θέλει μία ακόμα νίκη με το τρίτο παιχνίδι να γίνεται την Παρασκευή (12/5) στην Θεσσαλονίκη. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Πάπα με 10 γκολ ενώ για τον ΠΑΟΚ η Μάστακα είχε 5 γκολ.

HANDBALL PREMIER

ΠΛΕΪ ΟΦ

ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΔΟΥΚΑΣ 19-20

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Δούκας επί του ΙΕΚ Ξυνή και μάλιστα εκτός έδρας με 20-19 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό όπου ήδη έχει προκριθεί η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή. Οι παίκτες του Γιώργου Κρανάκη είχαν τον έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα και κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 13-10. Στο δεύτερο μέρος το ΙΕΚ Ξυνή προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με 16-16 στο 45' και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Στο τέλος όμως ο Δούκας πήρε την νίκη χάρη σε ένα γκολ του Μωραΐτη λίγο πριν το τέλος. Πλέον ο Δούκας χρειάζεται απλά την ισοπαλία στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Διομήδη Άργους για να περάσει στον τελικό ή σε περίπτωση ήττας να μην νικήσει η ΑΕΚ το ΙΕΚ Ξυνή. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Ζαμπούνης με 6 γκολ ενώ για το ΙΕΚ Ξυνή ο Κωστακίδης σκόραρε 5 φορές.

ΑΕΚ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 29-27

Σημαντική νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης και φυσικά στον τελικό του πρωταθλήματος πέτυχε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε του Διομήδη Άργους με 29-27. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το πρώτο μέρος ήταν πολύ αμφίρροπο και έληξε ισόπαλε 12-12. Στην επανάληψη ο Διομήδης κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα όταν προηγήθηκε με 21-18 αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει και γρήγορα η ΑΕΚ το κάλυψε. Στα τελευταία λεπτά η «Ένωση» είχε τον έλεγχο του αγώνα και έδειχνε να το θέλει πιο πολύ να φτάσει στην νίκη κάτι που τελικά το κατάφερε. Έτσι με τους δύο βαθμούς έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του Δούκα σε αντίθεση με τον Διομήδη ο οποίος θα πρέπει να αρκεστεί στην συμμετοχή του στα πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Χόγκας με 8 γκολ ενώ για τους «λύκους» ο Αργυρού είχε 9 γκολ.