Μία νίκη από τον τίτλο ο ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν μία μεγάλη νίκη στο Ρέντη
Στον καλύτερο μέχρι τώρα τελικό ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το Ρέντη και έσπασε το πλεονέκτημα έδρας του Ολυμπιακού.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 2-3

Σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος πήρε ο ΠΑΟΚ ο οποίος έκανε το μπρέικ στην έδρα του Ολυμπιακού νικώντας με 3-2 (25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15) και πλέον με μία ακόμα νίκη στην Πυλαία στέφεται πρωταθλητής. Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το πρώτο σετ και στο δεύτερο προηγήθηκε με 23-21. Στο σημείο αυτό όμως ένα σερί 4-0 του ΠΑΟΚ με τον Ντάντε στο σερβίς έφερε την ισοφάριση. Στο τρίτο ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε από την αρχή το προβάδισμα και με το μπλοκ άμυνα να λειτουργεί πολύ καλά έφτασε στην κατάκτηση του και στο 2-1. Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο και με πίεση από το σερβίς έφτασε στην ισοφάριση. Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη του Ολυμπιακού και πήρε από την αρχή το προβάδισμα φτάνοντας στο 14-11. Ο Ολυμπιακός έσβησε δύο ματς μπολ όμως στο τρίτο οι διαιτητές έδωσαν φιλέ στον Φράγκο κάτι που επιβεβαίωσε και το video replay και ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη και μαζί και το πλεονέκτημα της έδρας. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Σάσα Στάροβιτς με 16 πόντους ενώ εξαιρετικός ήταν ο Αμαράλ Ντάντε με 15. Για τον Ολυμπιακό ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ είχε 29 πόντους.