Πήρε κεφάλι στα πλέι οφ με Λάζαρο η ΑΕΚ

Ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, στο 85ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην ΑΕΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό με 1-0 για την 3η αγωνιστική των play-off της Super League και να τεθεί επικεφαλής της ειδικής βαθμολογίας.

Απαράδεκτο παιχνίδι και από τους δυο με την Ένωση στο δεύτερο μέρος να ανεβαίνει στοιχειωδώς, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς και μια νίκη που τελικά δικαιούνταν. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην δίνη των εξελίξεων του, με τους παίκτες του να βγάζουν ξενέρωμα σε κάθε προσπάθεια τους.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί γρήγορα το 0-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του πρώτου μέρους και συνολικά σχεδόν του παιχνιδιού. Αυτό που κυριάρχησε ήταν η στάση αναμονής που τηρούσε η ομάδα της ΑΕΚ, και η καθ’ όλα προβληματική ανάπτυξη του μισού Παναθηναϊκού.

Η μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούζους και συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν στο 44ο λεπτό όταν ο Μάνταλος με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Άγγλου κίπερ των «πράσινων» του Λουκ Στιλ.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 47’ ο Ούγκο Αλμέϊδα έχασε μοναδική ευκαιρία, με τον Στιλ εξουδετερωμένο μπροστά από το τέρμα να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 1-0 ήρθε στο 85’ με διαγώνιο σουτ του Λάζρου Χριστοδουλόπουλου από δεξιά και το Στιλ να μην μπορεί να αντιδράσει. Το ίδιο και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του στα επόμενα λεπτά που απέμειναν, αφού δεν βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επανέλθουν.

Το σφύριγμα της λήξης από τον Θάνο βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ με αυτό το φτωχό 1-0, και τον Παναθηναϊκό στην τελευταία θέση με -1 βαθμούς να ψάχνεται...

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος (82’ Πέκχαρτ), Μάνταλος, Μπακασέτας (60’ Χριστοδουλόπουλος), Αλμέϊδα (60’ Αραούχο).

Παναθηναϊκός (Ουζουίδης): Στιλ, Μαρινάκης, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Ζέκα, Ρέϊς, Βλαχοδήμος (68’ Μπουμάλ), Κλωναρίδης, Εμποκού (76’ Στάϊκος), Μολίνς (60’ Λέτο).

Η βαθμολογία των πλέι οφ
1. ΑΕΚ 6 (2-1)
2.ΠΑΟΚ 5 (1-1)*
3.Πανιώνιος 4 (2-2)
4.Παναθηναϊκός 2 (1-2)*
*εκκρεμεί η απόφαση για το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)