Νίκησε και περιμένει η ΑΕΚ

Φάση από τον αγώνα του ΙΕΚ Ξυνή με την ΑΕΚ
Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της κόντρα στο ΙΕΚ Ξυνή πήρε την νίκη και τώρα περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Δούκας - Διομήδης Άργους.

HANDBALL PREMIER

ΠΛΕΪ ΟΦ

ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΑΕΚ 27-32

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΙΕΚ Ξυνή με 32-27 και πήρε τους δύο βαθμούς που ήθελε για να ανέβει στην δεύτερη θέση των πλέι οφ που οδηγεί στον τελικό. Για να μείνει όμως εκεί η ομάδα του Κώστα Τούτση θα πρέπει ο Δούκας να ηττηθεί από τον Διομήδη Αργους στον τελευταίο αγώνα των πλέι οφ.

Όπως και να έχει πάντως η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της και τώρα περιμένει. Στο ματς με το ΙΕΚ Ξυνή η «Ένωση» βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά του πρώτου μέρους με 10-7. Σταδιακά όμως αντέδρασε και στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 16-16. Στην επανάληψη η ΑΕΚ που ήθελε περισσότερο την νίκη αφού η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έχει ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να μην το χάσει μέχρι και το τέλος του αγώνα σε ένα παιχνίδι που σε γενικές γραμμές ήταν ελεύθερο και παίχτηκε επιθετικό χάντμπολ.

Πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Πέρρος και ο Νικολαΐδης που έβαλαν από 7 γκολ, ενώ για το ΙΕΚ Ξυνή ο Κεδέρης σκόραρε επίσης 7 φορές.