Όλα τα έγραψε ο Κομίνης στο Φ.Α. (pics)

Δεν γλιτώνει τον μηδενισμό και την αφαίρεση βαθμών ο Παναθηναϊκός, σύμφωνα και με τα όσα καταγράφει ο διαιτητής Γιώργος Κομίνης στο Φ.Α., η σύνταξη του οποίου ολοκληρώθηκε λίγο μετά τη 1.30. Καμπάνα, βέβαια, προβλέπεται και για τον ΠΑΟΚ λόγω της συμπεριφοράς τωνποδοσφαιριστών και ορισμένων παραγόντων στο σημείο της διακοπής του αγώνα λόγω της γενικευμένης σύρρακης εντός αγωνιστικού χώρου.

Ο ΠΑΟΚ κινδυνεύει με ποινή έδρας 1-2 αγωνιστικών (συν πρόστιμο) και ο Παναθηναϊκός με μηδενισμό και αφαίρεση τριών βαθμών από την τρέχουσα βαθμολογία των πλέι οφ και ακόμα -2 από το επόμενο πρωτάθλημα, ως υπαίτιος της διακοπής λόγω του τραυματισμού του Ίβιτς.

Αυτό, βέβαια, θα κριθεί από την αθλητική δικαιοσύνη και με βάση την έκθεση του παρατηρητή, η οποία προς το παρόν δεν έχει γίνει γνωστή, αλλά σύμφωνα με πληροφορίες έχει καταγράψει το συμβάν με τον τραυματισμό του Ίβιτς, ενώ στην διάθεση των δικαστών θα είναι και το σχετικό βίντεο. Ο διεθνής ρέφερι,άλλωστε, αναφέρει ότι πήγε στα αποδυτήρια επειδή η κατάσταση ήταν έκρυθμη και όχι για το κουτάκι μπύρας και υποστηρίζει ότι στα αποδυτήρια ενημερώθηκε για το συμβάν, δηλαδή δεν προκύπτει ξεκάθαρα ότι διέκοψε οριστικά το ματς λόγω τραυματισμού του Σέρβου προπονητή. Η εικόνα, ωστόσο, μιλάει από μόνη της.,,

Αναλυτικά, ο Κομίνης αναφέρει:

«Στο 53', ο Κουλιμπαλί γρονθοκόπησε αντίπαλο. Στο ίδιο λεπτό, ο Σάκχοφ γρονθοκόπησε αντίπαλο. Στο 53', ο Κρέσπο διέπραξε αντιαθλητική συμπεριφορά κατά αντιπάλου. Στο ίδιο λεπτό, ο Μπεργκ διέπραξε αντιαθλητική συμπεριφορά κατά αντιπάλου. Όλα τα παραπάνω έγιναν σε φυσική διακοπή του αγώνα. Στο παραπάνω λεπτό υπήρξε γενική σύρραξη μεταξύ αξιωματούχων και των δύο ομάδων, η οποία μεταφέρθηκε εντός αγωνιστικούς χώρου, κάνοντας αδύνατη την υπόδειξη των παραπάνω πειθαρχικών ποινών. Μετά από αυτό, πήρα την απόφαση να οδηγηθούμε στα αποδυτήρια, καθώς η κατάσταση ήταν έκρυθμη. Στο ίδιο λεπτό και ενώ ακόμα βρισκόμασταν εντός αγωνιστικού χώρου, ο Παντελής Κωνσταντινίδης μας πλησίασε και μας είπε: Από εσάς ξεκίνησε ρε γ...".

Στο ίδιο λεπτό, ο γυμναστής τους ΠΑΟΚ πλησίασε τον 4ο διαιτητή και τον τράβηξε από την φανέλα λέγοντάς του "fuck off". Στο ίδιο λεπτό, μας πλησίασε ο Κόλα και διαμαρτυρόμενος και με έντονο ύφος μας είπε τα εξής "εσείς δεν τα βλέπετε αυτά". Στο ίδιο σημείο ο Ουάρντα εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και έκανε άσεμνες εμπρηστικές χειρονομίες στην εξέδρα, όπου βρίσκονταν οπαδοί του Παναθηναϊκού. Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στα αποδυτήρια, μας ενημέρωσαν οι παρατηρητές του αγώνα ότι ο Ίβιτς δέχθηκε κουτάκι μπύρας στο κεφάλι από οπαδό του Παναθηναϊκού και έπεσε στο έδαφος.

Αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες πήγε στα αποδυτήρια της ομάδας του. Εκεί, εξετάστηκε από τον γιατρό του αγώνα και μας ενημέρωσε παρουσία των εκπροσωπών και των δύο ομάδων προφορικά και γραπτώς τη γνωμάτευσή του, η οποία επισυνάπτεται με το ΦΑ. Κατόπιν, ο εκπρόσωπος της ομάδας του ΠΑΟΚ, Π. Κωνσταντινίδης, μας ενημέρωσε ότι ο Ίβιτς φέρει σκίσιμο και έχει αιμορραγία στο κεφάλι, έχει έντονη ζάλη και μαζί με τον ιατρό της ομάδας του διακομισθεί στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο για περαιτέρω εξετάσεις και ως εκ τούτου, η ομάδα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ αδυνατεί να αγωνιστεί χωρίς την παρουσία του προπονητή του και του ιατρού της ομάδας. Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω γεγονότα, την ενημέρωση των παρατηρητών αγώνα, αποφάσισα την οριστική διακοπή του αγώνα. Ουδεμία άλλη παρατήρηση