Όνειρα για σεντόνι τέλος για την Λάτσιο

Φάση από τον αγώνα της Φιορεντίνα με την Λάτσιο
Σε ένα συναρπαστικό ματς η Φιορεντίνα επικράτησε της Λάτσιο και της στέρησε κάθε πιθανότητα για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «λατσιάλι» που μετρούσαν τρεις σερί νίκες παίζοντας και πολύ καλό ποδόσφαιρο πήγαν στην Φλωρεντία με στόχο την νίκη για να μείνουν στο κυνήγι της Νάπολι και της τρίτης θέσης. Από την άλλη όμως και η Φιορεντίνα ήθελε τους τρεις βαθμούς για να μείνει ζωντανή στην διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Τελικά οι «βιόλα» επικράτησαν με 3-2 σε ένα πολύ όμορφο ματς ειδικά στο δεύτερο μέρος.  Η Λάτσιο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μπαλντέ. Όμως μέσα σε ένα δεκάλεπτο η Φιορεντίνα πέτυχε τρία γκολ και προηγήθηκε με 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ. Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό αφού με την ήττα έμειναν εφτά βαθμούς πίσω από την Νάπολι και με δύο αγώνες να απομένουν αυτή η διαφορά δεν μπορεί να καλυφθεί. Στο άλλο ματς της ημέρας η Αταλάντα και η Μίλαν αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 με τους «ροσονέρι» να ισοφαρίζουν στο τέλος και να διατηρούν την έκτη θέση.

Φιορεντίνα - Λάτσιο 3-2
(67' Μπαμπακάρ, 73' Κάλινιτς, 76' αυτ. Λομπάρντι - 55' Μπαλντέ, 81' Μούργκια)

Αταλάντα - Μίλαν 1-1