Παλικαρίσια ισοπαλία ο Παναθηναϊκός

Παλικάρι ο Παναθηναϊκός στη Νέα Σμύρνη, όπου αν και έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ζέκα στο 12', κατάφερε να πάρει ισοπαλία 1-1 από τον μαχητικό Πανιώνιο, ο οποίος δεν αξιοποίησε την αριθμητική του υπεροχή. Ο Μπεργκ και Μασούρας τα γκολ.

Εκτός από την σωστή αποβολή του Ζέκα (για τράβηγμα από πίσω στον Μασούντ) ο Παναθηναϊκός έχασε και τους Κουλιμπαλί (πριν το ματς), Βιγιαφάνιες-Μέστο (τραυματίστηκαν την ώρα του αγώνα), αλλά δεν πτοήθηκε και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη στο τέλος με την μεγάλη ευκαιρία του Λέτο.

Ο Μπεργκ με εξαιρετικό πλασέ στο 38' άνοιξε το σκορ, αφού πρώτα είχε χάσει δύο καλές ευκαιρίες με τους Κλωναρίδη και Βιγιαφάνες  με τον Γιαννιώτη να μην μπορεί να σώσει για τρίτη φορά την εστία του στην διπλή προσπάθεια του Σουηδού.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος πήρε τα ηνία και δεν άργησε να πετύχει το γκολ και να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 56' ο Μασούντ έσκαψε για τον Μπεν, αυτός έκανε κεφαλιά-πάσα προς τον ξεμαρκάριστο Μασούρα, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έγραψε το 1-1. Στο 58’ το σουτ του Γεσίλ δεν βρήκε στόχο και στο 65' ο Μολέδο με σωτήρια επέμβαση δεν επέτρεψε στον Σιώπη να βγει απέναντι από τον Βλαχοδήμο.

Στο 79' ο Πανιώνιος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μολέδο πάνω στον Σιώπη, αλλά ο Στυλιαράς έδειξε «παίζετε», ενώ στο 90ο λεπτό ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να… φωνάξει για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για αγκωνιά στον Μπεργκ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιαννιώτης στέρησε από τον Λέτο τον τίτλο του ήρωα κρατώντας το 1-1 για τον Πανιώνιο, ο οποίος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του στο ξεκίνημα των πλέι οφ.

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν, Μασούντ (90’+5’ Σαββίδης), Μασούρας (70’ Λάμπρου), Γεσίλ (81’ Ταπόκο).

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μέστο (75’ Ρέις), Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Βιγιαφάνιες (32’ Μαρινάκης), Ζέκα, Κουρμπέλης, Εμποκού, Κλωναρίδης (62’ Λέτο), Μπεργκ.