Πήρε πίσω το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός

Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού
Μπήκε αποφασισμένος στον τέταρτο τελικό ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη μέσα στην Πυλαία και τα πάντα θα κριθούν σε πέμπτο παιχνίδι.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Ο ΠΑΟΚ ήθελε την νίκη που θα του έδινε τον τίτλο όμως στον τέταρτο τελικό ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ και πέρασε από την Θεσσαλονίκη με 3-0 (21-25, 21-25, 26-28) και η σειρά των τελικών θα γυρίσει στο Ρέντη όπου θα γίνει και το πέμπτο και καθοριστικό ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας με πολύ υψηλά νούμερα στην επίθεση κυρίως στα δύο πρώτα σετ επέβαλαν τον ρυθμό τους. Φυσικά σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη του ματς έπαιξε ο τραυματισμός του Σάσα Στάροβιτς στο πρώτο σετ. Χωρίς τον βασικό του διαγώνιο ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλο μέρος από την δύναμη του.

Ο τεχνικός του «δικεφάλου του βορρά» δεν μπόρεσε να καλύψει το κενό του και να βρει τον εύκολο πόντο παρά τα πειράματα που έκανε βάζοντας στην θέση του διαγώνιου τον Σακόγλου, τον Σωτηρίου ακόμα και τον Ντάντε. Μόνο στο τρίτο σετ κατάφερε ο ΠΑΟΚ να είναι ανταγωνιστικός όταν προηγήθηκε με 16-12 αλλά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο σερβίς και με την επίθεση πάντα σε υψηλά ποσοστά έφτασαν σε ματς μπολ στο 24-23 και τελικά στην τέταρτη ευκαιρία τους το πήραν.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 25 πόντους ενώ ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς πρόσθεσε 12.

Για τον ΠΑΟΚ ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς είχε 16 πόντους.