Πήρε το πλεονέκτημα η Βουλιαγμένη

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Βουλιαγμένη
Η Βουλιαγμένη έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών ενώ αντίθετα στο αντίστοιχο πρώτο ματς των Ανδρών οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 9-10

Την πρώτη της φετινή νίκη επί του Ολυμπιακού πήρε η Βουλιαγμένη και μάλιστα μέσα στον Πειραιά στον πρώτο τελικό. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου επικράτησε με 10-9 και έσπασε το πλεονέκτημα της έδρας του αντιπάλου της.

Η Βουλιαγμένη εκμεταλλεύτηκε και την κούραση των γηπεδούχων από το Final-4 της Ευρωλίγκα και μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο πρώτο οκτάλεπτο με 4-1. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε σε 5-4 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια το ματς ήταν ντέρμπι με τις φιλοξενούμενες να βρίσκουν πάντα την απάντηση στα γκολ που έβαζε ο Ολυμπιακός. Έτσι φτάσαμε στο τελικό 10-9 που δίνει πλεονέκτημα στην Βουλιαγμένη.

Τα γκολ για τις νικήτριες πέτυχαν οι Χυδηριώτη 3, Διαμαντοπούλου 3, Τσουκαλά 2, Κοντογιάννη 2. Για τον Ολυμπιακό σκόραραν οι Μανωλιουδάκη 2, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 2, Μπιανκόνι 2, Έμολο 1.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 8-4

Όπως αναμενόταν στον πρώτο τελικό της Α1 των Ανδρών ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη κόντρα στην Βουλιαγμένη με 8-4 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση και αυτού του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» που είναι το απόλυτο φαβορί χωρίς να φορτσάρει στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 3-1 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και το σκορ έφτασε στο 7-2. Έχοντας αυτή την διαφορά ασφαλείας των πέντε γκολ οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν λίγο κυρίως στην άμυνα και η Βουλιαγμένη κατάφερε να μειώσει στο τελικό 4-2.

Τα γκολ για τον Ολυμπιακό τα πέτυχαν οι Μυλωνάκης 2, Φουντούλης 2, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Εσπανιόλ 1. Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Κοπελιάδης 2, Χρυσοσπάθης 1, Σολανάκης 1.