Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική

Ο Μίταρ Τζούριτς ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η εθνικής μας ομάδα των Ανδρών.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΑΝΔΡΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΟΛΔΑΒΙΑ 3-1

Στην πρεμιέρα της στον προκριματικό όμιλο που γίνεται στην Ολλανδία η ελληνική ομάδα επικράτησε της Μολδαβίας με 3-1 (20-25, 25-20, 25-17, 28-26). Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ όταν η Μολδαβία κατάφερε να πάρει διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και να προηγηθεί με 16-10 και να πάρει τελικά το σετ.

Στην συνέχεια η εθνική μας βελτιώθηκε και βρήκε τις λύσεις στην επίθεση κατακτώντας εύκολα τόσο το δεύτερο όσο και το τρίτο σετ. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέταρτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Τελικά η εθνική μας πήρε το σετ στην παράταση και έφτασε στην νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Μίταρ Τζούριτς με 29 πόντους και ακολούθησε ο Ανδρέας Φράγκος με 15.

Για την Μολδαβία ο Μιχάι Βολεάντσι είχε 18 πόντους.

Στα άλλα ματς του ομίλου σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Αυστρία - Σλοβακία 3-1 (27-25, 26-24, 19-25, 25-20) και Ολλανδία - Λουξεμβούργο 3-1 (22-25, 25-16, 25-20, 25-15).