Πρωταθλητής με τσαγανό ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια
Το τρίτο σερί πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ καθώς έσπασε για δεύτερη φορά την έδρα του Ολυμπιακού και πήρε τον τίτλο.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 1-3

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ νίκησε μέσα στο Ρέντη τον Ολυμπιακό με 3-1 (22-25, 25-21, 22-25, 14-25) στον πέμπτο τελικό και πήρε ένα πρωτάθλημα που θα μείνει στην ιστορία της ομάδας. Ο «δικέφαλος του βορρά» μπήκε με τσαγανό στο παιχνίδι και παρά την απουσία του Στάροβιτς έδειξε διάθεση να παλέψει τον κάθε πόντο σαν να μην υπάρχει αύριο. Το μπλοκ άμυνα λειτουργούσε άψογα, το σερβίς έκανε ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού και η επίθεση ήταν πολύ αποτελεσματική.

Με αυτά τα στοιχεία ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο και το τρίτο σετ ενώ ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο και έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι. Στο τέταρτο σετ όμως η μόνη ομάδα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ήταν ο ΠΑΟΚ οι παίκτες του Χόρχε Ελγκέτα ό,τι κι αν έκαναν τους έπιανε κι έκαναν περίπατο.
Αντίθετα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός και μάλλον είχε μείνει στην νίκη του στον τέταρτο τελικό στην Πυλαία και το μυαλό μόνο στον αγώνα δεν ήταν. Μετά το τέλος του αγώνα οι οπαδοί του Ολυμπιακού που γέμισαν το Ρέντη πέταξαν σωρεία αντικειμένων προς τους παίκτες του ΠΑΟΚ και φυσικά η τιμωρία των «ερυθρόλευκων» είναι σίγουρη.

Κορυφαίος του πρωταθλητή ΠΑΟΚ ήταν ο Αμαράλ Ντάντε με 23 πόντους και ακολούθησε ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 18. Για τον Ολυμπιακό ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς είχε 18 πόντους