Πρωταθλήτρια η Νέα Ιωνία

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας ποζάρει με το τρόπαιο
Πρωταθλήτρια Ελλάδας για τέταρτη φορά και μάλιστα συνεχόμενη στέφθηκε η Νέα Ιωνία που νίκησε και στον τρίτο τελικό τον ΠΑΟΚ.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΠΑΟΚ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 22-23

Ολοκληρώνοντας μία αψεγάδιαστη χρονιά η Νέα Ιωνία νίκησε και στην Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 23-22 και με συνολικό σκορ 3-0 στους τελικούς πήρε το πρωτάθλημα όπως συμβαίνει συνεχώς από το 2014 και μετά. Η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου που πέτυχε μόνο νίκες στην φετινή περίοδο πέτυχε την πιο δύσκολη αλλά και πιο καθοριστική νίκη της. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 11-11. Στην επανάληψη ο «δικέφαλος του βορρά» έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι και προηγήθηκε με 19-14 στα μισά της επανάληψης. Όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα έμενε ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νέα Ιωνία ανέβασε την απόδοση της και όχι μόνο μείωσε αλλά πήρε και το προβάδισμα με 22-21. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα γκολ κι ενώ ο ΠΑΟΚ είχε αρκετό χρόνο για να οδηγήσει το ματς στην παράταση δεν τα κατάφερε. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Πάπα με 7 γκολ η οποία αναδείχτηκε και MVP του πρωταθλήματος. Για τον ΠΑΟΚ η Προκοπίδου σκόραρε 7 φορές.