Οι παίκτες του ΙΕΚ Ξυνή ξεκίνησαν νικηφόρα τους τελικούς
Την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να πάρει τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία της πέτυχε η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή.

HANDBALL PREMIER

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΔΟΥΚΑΣ 25-21

Πολύ καλή απόδοση είχε στον πρώτο τελικό το ΙΕΚ Ξυνή που επικράτησε του Δούκα με 25-21 και έκανε το πρώτο βήμα από τα τρία που θέλει. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτα λεπτά του αγώνα. Στα μισά του ημιχρόνου προηγήθηκε με 7-2 και στην ουσία ο Δούκας δεν μπόρεσε από το σημείο εκείνο να είναι ανταγωνιστικός.

Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 13-9. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με το ΙΕΚ Ξυνή να έχε σταθερά το πάνω χέρι. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στα 7 γκολ όταν οι πρώτοι της κανονικής περιόδου αλλά και των πλέι οφ προηγήθηκαν με 19-12 και λίγο αργότερα με 24-17. Το μόνο που κατάφερε ο Δούκας στο τέλος ήταν να μειώσει λίγο το σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλβανός με 9 γκολ ενώ για τον Δούκα ο Τζήρας σκόραρε 6 φορές. Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την Δευτέρα (22/5).

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)

Διακοπές στην Ελλάδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

John Hopkins: Εγώ σκότωσα την Νταϊάνα

Στεφάν Τζίλλι: «Κακή στιγμή, ζητώ συγγνώμη απο Ελλάδα και Γιαννιώτα» (video)