Σημαντικές νίκες για Σίτι και Άρσεναλ

Φάση από τον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με την Λέστερ
Με την Τσέλσι να έχει πάρει το πρωτάθλημα το ενδιαφέρον στρέφεται στην μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ και για την σωτηρία.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία αν και δυσκολεύτηκε τελικά πήρε την νίκη με 2-1 κόντρα στην Λέστερ. Όλα τα γκολ του αγώνα μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο καθώς η Σίτι προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Νταβίντ Σίλβα και Γκαμπριέλ Ζεσούς με πέναλτι για να μειώσει ο Οκαζάκι για την Λέστερ. Την τρίτη σερί νίκη της πέτυχε η Άρσεναλ και έφτασε σε απόσταση ενός βαθμού από την δεύτερη θέση.

Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν εύκολα με 4-1 από την έδρα της αδιάφορης Στόουκ Σίτι με τον Ολιβιέ Ζιρού να βάζει δύο γκολ. Στην μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού τώρα η Σουόνσι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της μετά το 2-0 μέσα στην έδρα της Σάντερλαντ η οποία έχει ήδη υποβιβαστεί. Στα άλλα ματς της ημέρας η Σαουθάμπτον πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μίντλεσμπρο και η Μπόρνεμουθ επικράτησε με το ίδιο σκορ της Μπέρνλι.

Μάντσεστερ Σ. - Λέστερ 2-1
(29' Σίλβα, 36' πεν. Ζεσούς - 42' Οκαζάκι)

Μπόρνεμουθ - Μπέρνλι 2-1