Στον τελικό με δεύτερη νίκη η Γιουβέντους (vid)

Ο Μάριο Μάντζουκιτς ανοίγει το σκορ για την Γιουβέντους
Τελικός νούμερο 9 για την Γιουβέντους που πέτυχε και δεύτερη νίκη κόντρα στην Μονακό και πάει στο Κάρντιφ με στόχο το τρίτο της τρόπαιο.

Η «βέκια σινιόρα» επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε μετά την νίκη της στο Πριγκιπάτο και με την επικράτηση της με 2-1 και στο Τορίνο σφράγισε το εισιτήριο της για τον μεγάλο τελικό. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι από το πρώτο ημίχρονο φρόντισε να εκμηδενίσει τις όποιες ελπίδες μπορεί να είναι η Μονακό όταν και προηγήθηκε με 2-0.

Το σκορ άνοιξε ο Μάριο Μάντζουκιτς στο 33' για να διπλασιάσει τα τέρματα των πρωταθλητών Ιταλίας ο Ντάνι Άλβες στο 44'. Η Μονακό το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μπαπέ στο 69' και να ολοκληρώσει μία αξιομνημόνευτη πορεία με αποκλεισμούς ομάδων θεωρητικά καλύτερων όπως η Μάντσεστερ Σίτι και η Ντόρτμουντ.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτσάλι (85' Μπενάτια), Μπονούτσι, Κιελίνι, Πιάνιτς, Κεντίρα (10' Μαρκίσιο), Άλβες, Σάντρο, Ντιμπάλα (54' Κουαδράδο), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.

Μονακό: Σούμπασιτς, Γκλικ. Τζέμερσον, Ράγκι, Μεντί (54' Φαμπίνιο), Σιντιμπέ, Μπακαγιόκο (78' Ζερμέν), Μουτίνιο, Σίλβα (69' Λεμάρ), Μπαπέ, Φαλκάο.