Τα χρειάστηκε αλλά νίκησε η Παρί (video)

Οι παίκτες της Παρί με το βαρύτιμο τρόπαιο
Στις καθυστερήσεις κατάφερε η Παρί Σεν Ζερμέν να κάμψει την αντίσταση της Ανζέρ και να στεφθεί κυπελλούχος Γαλλίας.

Οι Παριζιάνοι που φέτος έχασαν το πρωτάθλημα μετά από τέσσερις σερί κατακτήσεις ήθελαν το Κύπελλο για να μην είναι η χρονιά τους εντελώς αποτυχημένη. Στον τελικό αντίπαλος της Παρί ήταν η Ανζέρ που ήταν η έκπληξη του θεσμού και φυσικά οι ποαίκτες του Ουνάι Έμερι ήταν το απόλυτο φαβορί. Το τελικό 1-0 επιβεβαίωσε τις προβλέψεις και η Παρί κατέκτησε το Κύπελλο όμως η νίκη αυτή ήταν πολύ δύσκολη για την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Ανζέρ φρόντισε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Λετελιέ και έδειξε από την αρχή ότι στόχος της είναι να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να οδηγήσει τον τελικό στην παράταση και στα πέναλτι. Από την άλλη η Παρί προσπαθούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των παικτών του Στεφάν Μουλέν. Τελικά η λύση ήρθε για την Παρί Σεν Ζερμέν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και μάλιστα σκόρερ ήταν ο Σισοκό που πέτυχε γκολ εις βάρος της ομάδας του.

Παρί Σεν Ζερμέν: Αρεολά, Οριέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Μάξουελ, Βεράτι, Μότα, Ματουιντί, Ντι Μαρία, Καβάνι, Ντράξλερ (72' Παστόρε)

Ανζέρ: Λετελιέ, Σισοκό, Τραορέ, Τόμας, Μακό, Εντόι, Μανγκανί, Σανταμαρία (90'+2 Μπεριγκό), Πέπε (84' Ταΐτ), Ντιεντιού (63' Μπαμπά), Εκαμπί

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη

Διακοπές στην Ελλάδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

John Hopkins: Εγώ σκότωσα την Νταϊάνα

Στεφάν Τζίλλι: «Κακή στιγμή, ζητώ συγγνώμη απο Ελλάδα και Γιαννιώτα» (video)