Τελευταία παράσταση στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν»

Το αντίο στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν»
Ούτε ένα ούτε δύο ούτε τρία αλλά 118 χρόνια ιστορίας είχε το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» που έκλεισε τις πύλες του.

Η Τότεναμ στην τελευταία της παράσταση στην ιστορική της έδρας επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και εξασφάλισε και μαθηματικά την δεύτερη θέση. Φυσικά το γήπεδο ήταν κατάμεστο αφού οι φίλοι της Τότεναμ ήθελαν να πουν το τελευταίο αντίο στην έδρα όπου έζησαν τόσες μεγάλες στιγμές όλα αυτά τα χρόνια. Φυσικά στις κερκίδες κάθισαν και μεγάλες προσωπικότητες του παρελθόντος όπως ο Κλιφ Τζόουνς από την ομάδα του 1961 που πήρε το τελευταίο πρωτάθλημα. ο Οσβάλντο Αρντίλες και ο Ρικάρντο Βίγια οι δύο Αργεντίνοι που άλλαξαν την ιστορία της ομάδας στα τέλη της δεκαετίας του '70. Ο θρυλικός τερματοφύλακας από την Βόρεια Ιρλανδία ο Πατ Τζένινγκς και από τους πιο σύγχρονους οι Τέντι Σέρινγχαμ, Ντάρεν Άντερτον, Ντίμιταρ Μπερμπατοφ και Νταβίντ Ζινολά.

Στον τελευταίο της αγώνα στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» η Τότεναμ ήθελε την νίκη και την πήρε χάρη σε δύο γκολ που έβαλε στην αρχή του κάθε ημιχρόνου με τον Γουανιάμα στο 6' και τον Κέιν στο 48'. Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να μειώσει με τον Ρούνεϊ στο 71' αλλά σε γενικές γραμμές η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο ήταν καλύτερη και έφτασε δίκαια στην νίκη. Όσο για τους «κόκκινους διαβόλους» μετά από αυτή την ήττα έχασαν κάθε ελπίδα για την τετράδα και για να παίξουν στο Τσάμπιονς Λιγκ θα πρέπει να πάρουν το Γιουρόπα Λιγκ. Στα άλλα ματς της ημέρας η Λίβερπουλ ανέβηκε και πάλι στην τρίτη θέση αφού συνέτριψε εκτός έδρας με 4-0 την Γουέστ Χαμ. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Κρίσταλ Πάλας την Χαλ Σίτι και σφράγισε τον υποβιβασμό της.

Κρίσταλ Πάλας - Χαλ Σίτι 4-0
(3' Ζάχα, 34' Μπεντέκε, 85' πεν. Μιλιβόγιεβιτς, 90' Φαν Άανχολτ)

Γουέστ Χαμ - Λίβερπουλ 0-4
(35' Στάριτζ, 57', 61' Κουτίνιο, 76' Οριγκί)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Γ. 2-1