Τεσσάρα σωτηρία για την Λεγκανιές

Οι παίκτες της Λεγκανιές πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη
Αγκαλιά με την παραμονή της στην Πριμέρα Ντιβισιόν είναι η Λεγκανιές μετά την επιβλητική νίκη της επί της Μπέτις.

Η ομάδα του Άσιερ Γκαριτάνο ήταν επιβλητική στο ματς και επικράτησε των Σεβιγιάνων με 4-0. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η Λεγκανιές απομακρύνθηκε κατά έξι βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού και θέλει απλά μία ισοπαλία στα δύο παιχνίδια που απομένουν για να σφραγίσει και μαθηματικά την παραμονή της. Βέβαια και σε περίπτωση που τα χάσει και τα δύο έχει ελπίδες αφού η Χιχόν, με την οποία υστερεί στην ισοβαθμία θα πρέπει να κερδίσει και τα δύο τα δικά της. Στο παιχνίδι με την Μπέτις τώρα η Λεγκανιές μπήκε αποφασισμένη και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο τέταρτο. Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβαλαν άλλα δύο γκολ κι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους.

Λεγκανιές - Μπέτις 4-0
(7' πεν., 80' Σιμανόφσκι, 15' Ελ Ζαρ, 65' Γκάμπριελ)