Τέσσερα αδιάφορα παιχνίδια

Φάση από τον αγώνα της Σεβίλλης με την Οσασούνα
Τέσσερις αγώνες έγιναν το Σάββατο (20/5) για την τελευταία αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν όμως δεν είχαν κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Οι ομάδες που αγωνίστηκαν δεν μπορούσαν να αλλάξουν την μοίρα τους ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο και έπαιξαν μόνο για το γόητρο τους. Η Σεβίλλη που είναι τέταρτη και θα παίξει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε την ήδη υποβιβασμένη Οσασούνα με 5-0 με τον Φράνκο Βάσκεθ και τον Βιτόλο να βάζουν από δύο γκολ. Στο «Ριαθόρ» η Λα Κορούνια που είχε εξασφαλίσει την παραμονή της από την προηγούμενη αγωνιστική απαλλαγμένη από το άγχος νίκησε με 3-0 την Λας Πάλμας βάζοντας και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η Χιχόν που είναι η τρίτη ομάδα που αποχαιρετάει την κατηγορία έμεινε στο 2-2 με την Μπέτις. Πάντως η ομάδα του Ρούμπι ακόμα και σε περίπτωση νίκης αλλά και ήττας της Λα Κορούνια πάλι θα έπεφτε αφού υστερούσε των Γαλιθιάνων στην ισοβαθμία. Τέλος ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Λεγκανιές με την Αλαβές με τους φιλοξενούμενους να έχουν περισσότερο το μυαλό τους στον τελικό του Κυπέλλου με την Μπαρτσελόνα.

Χιχόν - Μπέτις 2-2
(7' Περέιρα, 79' Καρμόνα - 22', 59' Κάστρο)

Λεγκανιές - Αλαβές 1-1