Το πίστεψε αλλά δεν μπόρεσε (vid)

Φάση από τον αγώνα της Ατλέτικο με την Ρεάλ
Τα χρειάστηκε για ένα 20λεπτο η Ρεάλ στο «Βιθέντε Καλντερόν» αλλά στο τέλος πήρε την πρόκριση στον τελικό όπου την περιμένει η Γιουβέντους.

Στην ρεβάνς του 3-0 υπέρ της Ρεάλ ελάχιστοι έδιναν ελπίδες στην Ατλέτικο όμως οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε τα έπαιξαν όλα για όλα στο ξεκίνημα του ματς και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Σαούλ στο 12' και με πέναλτι του Γκριεζμάν στο 16'.

Με το 2-0 το παιχνίδι ήταν σαν να άρχιζε και πάλι από την αρχή αφού η Ατλέτικο ήθελε μόνο ένα γκολ ακόμα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες για να φτάσουν σ' αυτό το γκολ. Σταδιακά όμως η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 42' ο Ίσκο μείωσε σε 2-1 που ήταν και το τελικό απιοτέλεσμα. Το γκολ αυτό έκοψε τα... φτερά των «ροχιμπλάνκος» αφού πλέον ήθελαν τρία γκολ ακόμα για να φτάσουν στην πρόκριση. Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις και το 2-1 δεν άλλαξε. Έτσι 19 χρόνια μετά το 1998 η Ρεάλ και η Γιουβέντους δίνουν ξανά ραντεβού στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ατλέτικο: Όμπλακ, Σάβιτς, Γκοδίν, Χιμένες (57' Τόμας), Λούις, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε (76' Κορέα), Καράσκο, Τόρες (56' Γκαμεϊρό), Γκριεζμάν

Ρεάλ: Νάβας, Ράμος, Βαράν, Ντανίλο, Μαρτσέλο, Κασεμίρο (77' Λούκας), Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (88' Μοράτα), Μπενζεμά (76' Ασένσιο), Ρονάλντο.