Το πρωτάθλημα φέτος δεν πάει Παρίσι

Ο Μάριο Μπαλοτέλι αποφεύγει τον Μάρκο Βεράτι
Μετά από τέσσερα χρόνια απόλυτης κυριαρχίας η Παρί Σεν Ζερμέν όπως όλα δείχνουν θα αναγκαστεί να παραδώσει τα σκήπτρα.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Νις με 3-1 και έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από την Μονακό που έχει και ένα ματς λιγότερο. Η νίκη για τους Παριζιάνους στην έδρα της εξαιρετικής φέτος Νις ήταν μονόδρομος όμως οι παίκτες του Λουσιέν Φαβρ είχαν διαφορετική άποψη. Ο Μπαλοτέλι στο πρώτο ημίχρονο και ο Περέιρα στο ξεκίνημα του δεύτερου έβαλαν τις βάσεις για την νίκη την οποία σφράγισε στις καθυστερήσεις ο Τάσος Δώνης. Ενδιάμεσα είχε μειώσει για την Παρί ο Μαρκίνιος. Στα άλλα ματς της ημέρας η Μαρσέιγ με πρωταγωνιστές τους Τοβέν που έβαλε τρία γκολ και Λόπεζ που πρόσθεσε άλλα δύο διέλυσε την Καέν εκτός έδρας με 5-1. Τέλος χωρίς νικητή και χωρίς τέρματα έληξε το ματς της Ντιζόν με την Μπορντό.

Καέν - Μαρσέιγ 1-5
(9' Σαντινί - 2', 63', 89' Τοβέν, 5', 27' Λόπεζ)

Ντιζόν - Μπορντό 0-0

Νις - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1
(26' Μπαλοτέλι, 48' Περέιρα, 90'+2 Δώνης - 64' Μαρκίνιος)