Αυτοί οι Ουόριορς… αρνούνται να χάσουν! (vids)

Επιστρέφοντας από τη «δαντική κόλαση» του -25, οι Ουόριορς κατάφεραν να επικρατήσουν των Σπερς με 113-111 και να κερδίσουν το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους τελικούς της Δύσης. Πέρυσι αρκετοί θεωρούσαν «μαλακούς» τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και την πεποίθησή τους αυτήν ενίσχυσε μάλλον η μεγάλη ανατροπή και το πρωτάθλημα των Κλίβελαντ Καβαλίερς στους Τελικούς του NBA. Φέτος, όμως, εμφανίζονται πιο σκληροί από ποτέ και αυτό αποδείχθηκε και στον πρώτο τελικό για τη Δυτική Περιφέρεια με τους Σαν Αντόνιο Σπερς, όπου οι «Πολεμιστές» επέτρεψαν από μία διαφορά 25 πόντων κι έκαναν το 1-0, κερδίζοντας με 113-111 στις λεπτομέρειες και κρατώντας το αήττητό τους στο 9-0 για τα φετινά playoffs.

Τα «Σπιρούνια», βέβαια, θα μπορούσαν να μιλούν για την απώλεια του Καουάι Λέοναρντ, ο οποίος κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου αποχώρησε με διάστρεμμα στον αστράγαλό του, αλλά με βάση την εμφατική νίκη με διαφορά 39 πόντων στο Χιούστον στον έκτο ημιτελικό με τους Ρόκετς, που έδωσε και την πρόκριση, σίγουρα υπήρξαν και άλλοι λόγοι για την απώλεια μίας τόσο μεγάλης διαφοράς στην «Oracle Arena».

Το παιχνίδι

Οι Σπερς ήταν καταπληκτικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και το τελευταίο «κυανοκίτρινο» προβάδισμα ήταν το 8-7, για να ξεκινήσει τότε το «πάρτι» των παικτών του Γκρεγκ Πόποβιτς. Το 16-30 της πρώτης περιόδου ήταν λίγο μπροστά σε αυτό που θα ακολουθούσε, με τον Λέοναρντ να είναι εξαιρετικός και τους Όλντριτζ-Σίμονς να ακολουθούν, για να φτάσει η απόσταση στο +25 με τη συμπλήρωση περίπου 4.5 λεπτών στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-44). Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στο «ξέσπασμα» του Κάρι με μερικά συνεχόμενα σουτ και με τον Ντάνι Γκριν να προσφέρει επίσης λύσεις, έφυγαν για τα αποδυτήρια με ένα «στρογγυλό» +20 (42-62).

Ένα από τα σημεία-«κλειδιά» του αγώνα τοποθετείται στα 7:52 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν ο Λέοναρντ αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ, με το σκορ στο 55-78, με τον Σίμονς να τον αντικαθιστά. Το δεύτερο «κλειδί», σε εκείνο το σημείο, ήταν η αποφασιστικότητα των Ουόριορς να διεκδικήσουν το ματς και πολύ γρήγορα ανταμείφθηκαν χάρη στο προσωπικό «σόου» του Κάρι, το οποίο απέφερε ένα σερί 18-0 για την ομάδα του, με το οποίο δήλωσε δυναμικά «παρούσα», με την αντίδραση των Σπερς να έρχεται από μερικές ενέργειες των Τζινόμπιλι-Σίμονς. Δε θα γλίτωναν, όμως, μετά το νέο «κύμα βομβαρδισμών», προερχόμενο από τον Ντουράντ, ο οποίος έφερε τους Ουόριορς σε απόσταση βολής, για να προηγηθούν με καλάθι του ίδιου στα τέσσερα λεπτά πριν την εκπνοή (101-100).

Οι παίκτες του Πόποβιτς αντέδρασαν και τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τους Όλντριτζ και Σίμονς πήραν ξανά κεφάλι, αλλά το τρίποντο του Κάρι έμελλε να φέρει το ματς στα ίσια, με 107″ για τη λήξη (106-106). Το επιθετικό ριμπάουντ με γκολ-φάουλ στη συνέχεια του Γκριν, καθώς και ένα ακόμη καλάθι με λέι απ από τον Κάρι, διαμόρφωσαν το 111-106 στα 38″, με τους Σπερς να προσπαθούν μεν από τη γραμμή των βολών να κάνουν ένα μικρό «θαύμα», αλλά μετά τη δεύτερη βολή όπου αστόχησε επίτηδες ο Μιλς, με το σκορ στο 113-111, δεν πήρε κάποιος συμπαίκτης του το ριμπάουντ και όλα τελείωσαν εκεί.

Ο Στεφ Κάρι ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 40 πόντους, 7/16 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρία κλεψίματα, με τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει 34 πόντους με 11/21 σουτ, 5 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, οι 28 πόντοι με 8 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρία κλεψίματα του ΛαΜάρκους Όλντριτζ και οι 26 πόντοι με 7/13 σουτ, 8 ριμπάουντ και τρεις ασίστ του Καουάι Λέοναρντ, προτού τραυματιστεί, δεν ήταν αρκετά για να δώσουν το «διπλό» στους Σπερς, με τον Μανού Τζινόμπιλι πάντως να εντυπωσιάζει χάρη στους 17 πόντους του με 7/10 σουτ.