«Αέρας» η ΑΕΚ στην Τούμπα...

Mε τo δεξί τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ της Super League ξεκίνησε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα και πήρε μία άτυπη ρεβάνς για τον αδικοχαμένο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ παράλληλα τέθηκε επικεφαλής της ειδικής βαθμολογίας. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημείωσε στο 10’ ο Ντίντακ.

Η εικόνα του αγώνα αποτέλεσε τροφή για τα θηρία τους... ειδικούς, που είδαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο την ΑΕΚ να παίζει μέσα στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ σαν την γάτα με το ποντίκι και μετά το γρήγορο γκολ ξεστόμισαν «δεν κράτησαν ούτε τα προσχήματα». Λάθος.

Το σίγουρο είναι ότι η ΑΕΚ πέρασε σαν «αέρας» από την Τούμπα. Αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο από την πίεση του ΠΑΟΚ, αλλά σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο και κατάφερε να αποδράσει δίκαια με το τρίποντο.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στην μεγάλη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες και δίκαια έφτασε στη νίκη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση χάθηκε στο 7'. Ο Χριστοδουλόπουλος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Γλύκο, με το κεφάλι, όμως ο κίπερ του ΠΑΟΚ παραχώρησε κόρνερ.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 10’ ο Μάνταλος τροφοδότησε τον Ντίντακ που μέσα από την περιοχή με πλασέ νίκησε τον Γλύκο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Τέσσερα λεπτά μετά ο Αραούχο βγήκε τετ ατ τετ με τον κίπερ του ΠΑΟΚ, αλλά νικήθηκε, ενώ στο 16' ο φορ της ΑΕΚ απώλεσε νέα καλή στιγμή για να σκοράρει.

Στο 17' ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ για μια καλή ευκαιρία. Ο Κάμπος έβγαλε τετ α τετ τον Πέλκα, αλλά το σουτ του άσου του «Δικεφάλου του Βορρά» δεν βρήκε στόχο. Άουτ πέρασε και το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπίσεσβάρ στο 33’ και το 1-0 δεν άλλαξε.

Στο 58’ ο Ανέστης έδιωξε σε κόρνερ το γυριστό του Πρίγιοβιτς, ενώ στο 76’ η κεφαλιά του Κίτσιου πέρασε άουτ. Στο 77’ ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε σε επίκαιρη θέση μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως καθυστέρησε και ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο τελευταίο 15λεπτο το παιχνίδι αγρίεψε με τους παίκτες να έχουν πολλά νεύρα και να δέχονται αρκετές κίτρινες κάρτες. Στο 90' ο Γλύκος έσωσε για μια ακόμα φορά και τελευταία την εστία του, καθώς είπε «όχι» στο κοντινό πλασέ του Χριστοδουλόπουλου. Έτσι, το 1-0 δεν άλλαξε και η ΑΕΚ πήρε την μεγάλη νίκη.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος (46' Κίτσιου), Βαρέλα (67' Μαλεζάς), Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας,Τσίμιροτ, Κάμπος (58' Ενρίκε), Πέλκας, Μπίσεσβαρ και Πρίγιοβιτς

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Γαλανόπουλος (72΄ Μπακασέτας), Μάνταλος (72' Γιόχανσον), Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (62' Αλμέϊδα).