«Ξεκλείδωσε» Πανιώνιο με Πρίγιοβιτς ο ΠΑΟΚ!

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ πήρε ο ΠΑΟΚ. Με φοβερό γκολ του Πρίγιοβιτς, ο «δικέφαλος του βορρά» λύγισε με 1-0 τον Πανιώνιο, που πλήρωσε την ανόητη αποβολή του Μασούντ.

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς ήταν κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό. Χωρίς τον Σέρβο, όμως στη βασική ενδεκάδα και πρόβλημα στην τελική πάσα παρέμεινε στο μηδέν. Έχοντας και την ατυχία αντίπαλο με δύο σουτ στα δοκάρια.

Ο ΠΑΟΚ έκανε στο πρώτο ημίχρονο αυτό που συνηθίζει. Επέβαλε το ρυθμό του αλλά παρέμεινε και αναποτελεσματικός και αυτό όταν αντίπαλος είναι ο εξαιρετικός αμυντικά Πανιώνιος, προκύπτει τεράστιο πρόβλημα.

Κορυφαία στιγμή το σουτ στο δοκάρι από τον Μπίσεσβαρ στο 46’ ενώ ο Πανιώνιος είχε ένα καλό σουτ του Σιώπη που απέκρουσε ο Γλύκος. Η αντικατάσταση του Σιώπη λόγω ενοχλήσεων επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν όμως και άτυχος όταν η μπάλα κατέληξε για δεύτερη φορα στο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Πέλκα.

Η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μασούντ άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες, ο Πρίγιοβιτς μπήκε αντί του Αθανασιάδη και το γκολ ήρθε. Και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο και τον Σέρβο να κάνει μια υπέροχη προσπάθεια περνώντας την μπάλα πάνω από τον Βλάχο και με σουτ την έστειλε στη γωνία.
Ο Πανιώνιος είχε ένα καλό σουτ με τον Ρισβάνη στο 83’ ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να διώξει το άγχος  αλλά ο Γιαννιώτης σταμάτησε Μπίσεσβαρ και Πρίγιοβιτς (2).

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη, ο ΠΑΟΚ πήρε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζει όντας σε θέση οδηγού για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα πλέι οφ.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς (46’ Κίτσιου), Μάτος, Πούγγουρας Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Κάμπος (87' Κουλούρης), Αθανασιάδης (62’ Πρίγιοβιτς).

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Αντωνιάδης, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (46’ Ταπόκο), Μασούρας, Μασούντ, Καθάριος (66’ Σαββίδης), Μπεν (85' Βουκελάτος).

Η βαθμολογία των πλέι οφ

ΠΑΟΚ 5 (1-1)*
Πανιώνιος 4 (2-2)
ΑΕΚ 3 (1-1)
Παναθηναϊκός 2 (1-1)*

*Εκκρεμεί η απόφαση για το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ και το αποτέλεσμα του αγώνα ΑΕΚ-Παναθηναϊκός που διεξάγεται αυτή την ώρα.