«Υπέταξε» τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ και... 1-1!

Μία τεράστια νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό πέτυχε με 71-70 η ΑΕΚ, με τη μία εύστοχη βολή του Μαυροειδή και τα δύο άστοχα σουτ του Ρίβερς να γίνονται αφορμή για «τρελούς» πανηγυρισμούς και την Ένωση να ισοφαρίζει σε 1-1 τη σειρά.

Η ημιτελική σειρά μεταξύ ΑΕΚ και Παναθηναϊκού ισοφαρίστηκε από μία «ψυχωμένη» Ένωση, που κέρδισε με 71-70 χάρη σε 1/2 βολές του Δημήτρη Μαυροειδή. Το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη, με τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να επιστρέφουν από την «άβυσσο» του -12 και να κερδίζουν στις λεπτομέρειες, αφού σε δύο δικές του απόπειρες, ο Κέι Σι Ρίβερς δεν μπόρεσε να χαρίσει το «διπλό» στο «τριφύλλι».

Ο Έλληνας σέντερ, ήταν και εκ των κορυφαίων της «Βασίλισσας» με 12 πόντους, 4/5 δίποντα και 6 ριμπάουντ, όσους είχε και ο Ντούσαν Σάκοτα, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε με 14 πόντους, 5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ ο Μίλαν Μιλόσεβιτς για τους νικητές. Από τους «πράσινους» ξεχώρισε μακράν του δευτέρου ο Κρις Σίνγκλετον, με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, χωρίς όμως αυτό να αρκεί.

Το παιχνίδι

Ο Μαυροκεφαλίδης ξεκίνησε με «κέφια» το ματς κι αυτό αποτυπώθηκε στο αρχικό 5-0, με την αντίδραση του Παναθηναϊκού όμως να έρχεται άμεσα με πρωτεργάτες τους Μπουρούση, Χαραλαμπόπουλο και Φελντέιν, με αποτέλεσμα την ανατροπή στα μέαα της πρώτης περιόδου (7-11). Όταν μπήκαν οι συνεργασίες του Καλάθη με τους Γκιστ-Σίνγκλετον στην «εξίσωση», τότε οι «πράσινοι» απέκτησαν εικόνα κυρίαρχου, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5 (17-22).

Το γεγονός, ότι οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν καθολικά τον έλεγχο, φάνηκε στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, με το κάρφωμα του Γκιστ από εξαιρετική συνεργασία των Αμερικανών να αναγκάζει τον Μανωλόπουλο σε τάιμ άουτ (19-28). Ο Μιλόσεβιτς ήταν εκείνος που ανέλαβε να «αφυπνίσει» τους συμπαίκτες του με πέντε συνεχόμενους πόντους του για την ΑΕΚ, αλλά αυτή την φορά εμφανίστηκαν στην αντίπερα όχθη οι Παππάς-Ρίβερς, για να βρεθεί το «πράσινο» προβάδισμα στους 12 πόντους με δύο βολές του Σίνγκλετον (29-41 στο 18′). Τότε εμφανίστηκε ο Ούκιτς, ο οποίος με εξαιρετικά δύσκολες μεν, πανέμορφες ατομικές ενέργειες δε, θέλησε να δώσει το «σύνθημα» εν όψει επανάληψης, μειώνοντας την απόσταση σχεδόν κατά το ήμισυ (37-44).

Ένα τζαμπ σουτ του Μιλόσεβιτς με το που άρχισε η τρίτη περίοδος έβαλε «φωτιά», με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει το παιχνίδι με σερί 7-0 με τον ίδιο παίκτη και την άμυνά της να «μασάει σίδερα» (44-44 στο 24′). Κάπου εκεί, η ψυχραιμία του Σίνγκλετον δε θα άφηνε τον «Δικέφαλο» να προηγηθεί, με τον Παναθηναϊκό πάντως να καταφέρνει κυρίως από τη γραμμή των βολών να «χτίσει» ξανά διαφορά, σε ένα διάστημα όπου δεν ήταν λίγες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχθηκαν και τεχνική ποινή στον πάγκο τους (50-57 στο 28′). Δύο τρίποντα του Νιούλεϊ, όμως, έδωσαν την κατάλληλη απάντηση, τη στιγμή που ο Ελονού «σκέπαζε» το καλάθι της ΑΕΚ, με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να παίρνουν περισσή αυτοπεποίθηση για το τελευταίο δεκάλεπτο (56-57).

Η νευρικότητα των αρχών της περιόδου μάλλον ευνόησε την ΑΕΚ, η οποία στηρίχθηκε ξανά στην καλή της άμυνα και το μακρινό σουτ, αλλά το προβάδισμα θα ερχόταν με ένα όμορφο λέι απ του Ντίξον στον αιφνιδιασμό, λίγο μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών (63-62). Ο Παππάς έδωσε ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» με δύσκολη προσπάθεια, αλλά έκτοτε επήλθε ένα σερί 7-0, με το καλάθι του Νιούλεϊ να φέρνει για πρώτη φορά την απόσταση στο +6 για τον «Δικέφαλο» (70-64 στο 37′).

Η είσοδος του Καλάθη, τότε, έδωσε περισσότερη ηρεμία στον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε σε απόσταση καλαθιού με σουτ του Σίνγκλετον από μέση απόσταση, ενώ μετά το κλέψιμο του Παππά ήρθε και η ισοφάριση, με 95″ για τη λήξη. Την τελευταία λέξη, όμως, έμελλε να την πει ο Μαυροειδής με 1/2 βολές που χάρισαν την νίκη στην ΑΕΚ, αφού σε δύο ευκαιρίες, ο Ρίβερς δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στους Κυπελλούχους, για να ξεκινήσουν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των παικτών του Μανωλόπουλου.

Δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 71-70

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 8, Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ 6 (2), Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 4, ΜακΓκράθ 2, Ελονού 4, Μιλόσεβιτς 14 (1), Ντίξον 4, Σάκοτα 12 (2)

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Φελντέιν 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 6, Σίνγκλετον 19, Καλάθης 4, Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 2, Παππάς 11 (1), Γκιστ 11, Γκάμπριελ 2.