Διπλασίασαν τις νίκες και ελπίζουν τα κορίτσια

Η εθνική μας νίκησε και την Κροατία
Την δεύτερη νίκη της στα προκριματικά πέτυχε η εθνική Γυναικών που επικράτησε και της διοργανώτριας Κροατίας.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ 3-0

Κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε της Κροατίας με 3-0 (25-21, 25-23, 25-18) και έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει τουλάχιστον στην δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από την Ρωσία που φαντάζει σαν το ακλόνητο φαβορί για την πρώτη.

Η ελληνική ομάδα κρατούσε την υποδοχή και ήταν καλύτερη στο μπλοκ στα δύο πρώτα σετ τα οποία και κατέκτησε βάζοντας τις βάσεις για την νίκη στον αγώνα. Στο τρίτο η Κροατία που έπαιζε πλέον με την πλάτη στον τοίχο προσπάθησε να αντιδράσει και προηγήθηκε με 9-4. Η συνέχεια όμως ανήκε στις Ελληνίδες που κράτησαν την υποδοχή και βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση για να κυριαρχήσουν στον αγώνα και να γυρίσουν τούμπα το ματς φτάνοντας στο 22-14 κάνοντας δηλαδή επί μέρους σκορ 18-5.

Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν για μία ακόμα φορά η Ανθή Βασιλαντωνάκη με 19 πόντους και ακολούθησε η Λίτσα Μερτέκη με 11.

Για την Κροατία που έχει μπει σε μπελάδες η Σαμάνθα Φάμπρις είχε 13 πόντους.

Στα άλλα ματς του ομίλου είχαμε: Αυστρία - Ουγγαρία 3-2 (27-29, 25-22, 25-18, 11-25, 15-12) και Ρωσία - Γεωργία 3-0 (25-8, 25-6, 25-13)