Έκλεισε η τετράδα στο Ρολάν Γκαρός

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς (δεξιά) συγχαίρει τον Ντόμινικ Τίεμ
Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Ντόμινικ Τίεμ (6) ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Νόβακ Τζόκοβιτς (2) και πέρασε στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Μάλιστα ο Αυστριακός με την νίκη του με 3-0 (7-6, 6-3, 6-0) πήρε και ρεβάνς από την ήττα του στον περσινό ημιτελικό της διοργάνωσης. Μόνο στο πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικός ο Σέρβος με τον Τίεμ να το κατακτά στο τάι μπρέικ. Στο δεύτερο ένα γρήγορο μπρέικ από τον Αυστριακό τον έβαλε από την αρχή στην θέση του οδηγού ενώ το τρίτο ήταν ίσως το χειρότερο σετ του Τζόκοβιτς στην καριέρα του σε Γκραν Σλαμ. Αντίπαλος του Τίεμ στο ημιτελικό θα είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ (4) που ξεπέρασε χωρίς κόπο το εμπόδιο του συμπατριώτη του Πάμπλο Μπαουτίστα Αγκούτ αφού ο τελευταίος αποσύρθηκε λόγω ενοχλήσεων στους κοιλιακούς στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ενώ είχε ήδη χάσει το πρώτο με 6-2.

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται και ο άλλος ημιτελικός. Ο Άντι Μάρεϊ (1) πήρε την νίκη κόντρα στον Κέι Νισικόρι (8) με 3-1 (2-6, 6-1, 7-6, 6-1). Ο Ιάπωνας πήρε εύκολα το πρώτο σετ αλλά ο Σκωτσέζος κυριάρχησε στο δεύτερο. Μάχη έγινε στο τρίτο μέχρι το τάι μπρέικ. Εκεί ο Μάρεϊ έκανε περίπατο και νίκησε με 7-0. Στο τέταρτο σετ ο Νισικόρι ξεκίνησε με μπρέικ αλλά όλα τα επόμενα σετ τα κατέκτησε ο Μάρεϊ κι έφτασε στην νίκη. Αντίπαλος του θα είναι ο Στάνισλας Βαβρίνκα (3) που επιβλήθηκε με 3-0 (6-3, 6-3, 6-1) του Μαρίν Τσίλιτς (7). Στα δύο πρώτα σετ ο Ελβετός υπερασπίστηκε το σερβίς του και κατάφερε να βρει το μπρέικ που ήθελε. Όσο για το τρίτο σετ ο Βαβρίνκα κυριάρχησε και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Στο ταμπλό των Γυναικών η Γέλενα Οσταπένκο από την Λετονία πήρε την νίκη με 2-1 (4-6, 6-2, 6-2) από την Δανέζα Καρολίν Βοζνιάκι και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της σε ημιτελικό Γκραν Σλαμ. Η Οσταπένκο άργησε να βρει τα πατήματα της στο κορτ και βρέθηκε πίσω με 4-0 στο πρώτο σετ αλλά όταν τα βρήκε κυριάρχησε και υποχρέωσε την Βοζνιάκι απλά να κοιτάει την μπάλα. Αντίπαλος της θα είναι η Ελβετίδα Τιμέα Μπαζίνσκι η οποία στεναχώρησε τους Γάλλους αφού απέκλεισε με 2-0 (6-4, 6-4) την Κριστίνα Μλαντένοβιτς. Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον με την Ελβετίδα να βρίσκει και στα δύο σετ το ένα παραπάνω μπρέικ που χρειαζόταν για να πάρει την νίκη και να βρεθεί ξανά σε ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός μετά το 2015 όταν είχε ηττηθεί από την Σερένα Γουίλιαμς.

Οι ελπίδες των Γάλλων να δουν μία αθλήτρια τους στα ημιτελικά έσβησαν όταν η Καρολίνα Πλίσκοβα (2) σταμάτησε την πορεία της Καρολίν Γκαρσία με 2-0 (7-6, 6-4). Στο πρώτο σετ οι δύο αθλήτριες ήταν ισοδύναμες και τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί όμως η Τσέχα ήταν καλύτερη και επικράτησε. Στο δεύτερο η Πλίσκοβα βρήκε το μπρέικ στο τελευταίο γκέιμ του ματς. Αντίπαλος της θα είναι η Σιμόνα Χάλεπ (3) που ξεπέρασε την Ελίνα Σβιτολίνα (5) με 2-1 (3-6, 7-6, 6-0). Η Ουκρανή κυριάρχησε στο πρώτο σετ αλλά και στο δεύτερο προηγήθηκε με 5-3 και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Η Χάλεπ όμως με υπομονή οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ το οποίο και πήρε έχοντας την βοήθεια του φιλέ στον τελευταίο πόντο. Ο τρόπος που χάθηκε το σετ επηρέασε την Σβιτολίνα στο τρίτο σετ που ήταν περίπατος για την Χάλεπ.

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη

Διακοπές στην Ελλάδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

John Hopkins: Εγώ σκότωσα την Νταϊάνα

Στεφάν Τζίλλι: «Κακή στιγμή, ζητώ συγγνώμη απο Ελλάδα και Γιαννιώτα» (video)