Ισπανία-Γερμανία στον τελικό του Euro U-21

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο κορυφαίες εθνικές ομάδες της Ευρώπης σε επίπεδο ελπίδων ανέδειξε νικήτρια την Ισπανία, με 3-1 επί της Ιταλίας.

Οι «φούριας ρόχας» θα τεθούν αντιμέτωποι με τη Γερμανία (νίκησε στα πέναλτι την Αγγλία με 4-3, κ.α, παρ. 2-2) στο μεγάλο τελικό του EURO U21, την ερχόμενη Παρασκευή στην Κρακοβία (21:45) και θα έχουν την ευκαιρία για να κατακτήσουν τον 5ο τίτλο στην ιστορία τους μετά από αυτούς του 1996, 1998, 2011, 2013.

Αντίθετα, οι «ατζούρι» έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 6ο τρόπαιο στην 21η διοργάνωση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U21.

Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί ξανά αντιμέτωπες στον τελικό του 2013, με την Ισπανία να επικρατεί με 4-2 και να κατακτά τον τίτλο. Σήμερα η ομάδα του Σελάδες εκμεταλλεύτηκε πλήρως την αριθμητική υπεροχή που απόκτησε από το 58΄ μετά την αποβολή του Γκαλιαρντίνι (μέσα σε 8 λεπτά) και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε από την Ιταλία των 10 παικτών, μέσα σε 10 λεπτά πέτυχε δύο γκολ και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των Ιβήρων ήταν ο άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης, Σαούλ Νίγκεθ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ (53΄,65΄,74), ενώ για την Ιταλία είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπερναρντέτσι στο 62ο λεπτό.