Η καλύτερη εμφάνιση ήταν η τελευταία

Φάση από τον αγώνα  της Εσθονίας με την Ελλάδα
Στο τελευταίο της παιχνίδι στο Γουόρλντ Λιγκ η εθνική μας έκανε την καλύτερη της εμφάνιση αλλά και πάλι δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ

ΕΣΘΟΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2

Παίζοντας για το γόητρο της η ελληνική ομάδα έβαλε δύσκολα στους διοργανωτές του ομίλου Εσθονούς αλλά τελικά λύγισε με 3-2 (25-13, 21-25, 22-25, 25-17, 15-11).

Η εθνική μας ομάδα μπορεί να μην είχε βαθμολογικό κίνητρο αλλά ήθελε την νίκη για να αποχαιρετήσει την διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Από την άλλη η Εσθονία χρειαζόταν την νίκη για να προκριθεί στο Final-4. Στο πρώτο σετ οι Εσθονοί έκαναν περίπατο όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της, περιόρισε τα λάθη και κατάφερε να πάρει τα δύο επόμενα σετ κάτι που της εξασφάλισε τον πρώτο βαθμό στην διοργάνωση. Μπροστά στο φάσμα της ήττας και του αποκλεισμού οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία του ματς και με πίεση από το σερβίς κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η Ελλάδα πήρε τους δύο πρώτους πόντους αλλά στην συνέχεια η Εσθονία με όπλο το μπλοκ της έφτασε χωρίς πολλά προβλήματα στην νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρόμπερτ Ταχτ με 19 πόντους και ακολούθησε ο Άρντο Κρεκ με 14.

Για την Ελλάδα ο Ραφαήλ Κουμεντάκης είχε 19 πόντους.

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)