Κοίταξε στα μάτια το φαβορί του ομίλου

Φάση από τον αγώνα της Ρωσίας με την Ελλάδα
Μπορεί να γνώρισε την ήττα η εθνική μας ομάδα των Γυναικών όμως η εμφάνιση της κόντρα στην πανίσχυρη Ρωσία δίνει υποσχέσεις για το μέλλον.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1

Απέναντι στο αδιαφιλονίκητο φαβορί του ομίλου τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση έδειξαν το πολύ καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο παρότι γνώρισαν την ήττα από την Ρωσία με 3-1 (25-10, 24-26, 25-16, 25-23). Στο πρώτο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολύ άγχος με αποτέλεσμα η Ρωσία να το πάρει δια περιπάτου. Η συνέχει όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Με το μπλοκ άμυνα να λειτουργεί σχεδόν άψογα κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της η ελληνική ομάδα και να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό ήταν το πρώτο σετ που παραχώρησε η Ρωσία. Οι Ρωσίδες μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ το οποίο και πήρε με μεγάλη άνεση πιέζοντας πολύ από το σερβίς. Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ όπου παρά τα πολύ καλά σερβίς των Ρωσίδων η ελληνική ομάδα κράταγε και μάλιστα έφτασε να είναι μπροστά στο σκορ με 20-19. Στο τέλος όμως η εμπειρία και η κλάση των αντιπάλων μας έκριναν το σετ και το παιχνίδι. Πρώτη σκόρερ για την Ρωσία ήταν η Ναταλία Γκοντσάροβα με 21 πόντους και ακολούθησε η Ίρινα Ζαριάζκο με 17. Για την εθνική μας η Μαρία Νομικού είχε 16 πόντους. Στα άλλα ματς του ομίλου είχαμε: Αυστρία - Γεωργία 3-0 (25-14, 25-16, 25-14) και Ουγγαρία - Κροατία 3-2 (19-25, 30-32, 25-15, 25-21, 15-11)

ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ

ΚΑΤΑΡ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0

Πολύ άσχημο ξεκίνημα στο Γουόρλντ Λιγκ έκανε η εθνική μας ομάδα των Ανδρών που γνώρισε την ήττα από το Κατάρ με 3-0 (25-20, 25-23, 25-21). Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη στο πρώτο σετ έκανε αρκετά λάθη και το Κατάρ τα εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ χωρίς να παίζει πολύ καλύτερα. Στο δεύτερο σετ το Κατάρ είχε σταθερά το προβάδισμα με την ελληνική ομάδα να καταφέρνει να είναι κοντά στο σκορ χάρη σε μικρά ξεσπάσματα αλλά να μην μπορεί να φτάσει στην ανατροπή κι έτσι χάθηκε και το δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ ήταν το καλύτερο για την ελληνική ομάδα ώς προς το ξεκίνημα του. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να προηγηθεί με 8-5 κι έδειχνε ικανό να φτάσει στην μείωση του σκορ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού το Κατάρ με επί μέρους σκορ 7-1 πέρασε μπροστά με 12-9. Η Ελλάδα πήρε ξανά το προβάδισμα με 17-16 αλλά ούτε αυτή την φορά μπόρεσε να το κρατήσει. Πρώτος σκόρερ για το Κατάρ ήταν ο Μπόγιαν Τζούκιτς με 14 πόντους ενώ για την εθνική μας ο Ραφαήλ Κουμεντάκης είχε επίσης 14 πόντους.

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)