Νίκη και πρωτιά στο φινάλε για την Σουηδία

Σπουδαία νίκη κόντρα στην Γαλλία πανηγύρισαν οι Σουηδοί
Στο τέλος η Σουηδία πήρε την νίκη κόντρα στην Γαλλία κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στον πρώτο όμιλο ενώ στον δεύτερο η Ελβετία και η Πορτογαλία προελαύνουν.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Στην Στοκχόλμη η Σουηδία πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Γαλλίας με 2-1 και την έφτασε στην βαθμολογία έχοντας μάλιστα και το αβαντάζ στην ισοβαθμία. Το γκολ της νίκης για τους Σκανδιναβούς το πέτυχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όλα Τοϊβόνεν και χάρισε στην ομάδα του μία πολύ σπουδαία νίκη. Οι Γάλλοι ήταν αυτοί που είχαν ανοίξει το σκορ με τον Ολιβιέ Ζιρού στο 37' και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Τζίμι Ντουρμάζ ισοφάρισε στο 43'. Στην διεκδίκηση της πρόκρισης μπήκε και πάλι η Ολλανδία η οποία νίκησε εύκολα με 5-0 το Λουξεμβούργο. Οι «οράνιε» βρίσκονται τρεις βαθμούς πίσω από τους δύο πρωτοπόρους και φυσικά είναι μέσα στο κόλπο. Τα γκολ για την Ολλανδία πέτυχαν οι Άριεν Ρόμπεν στο 21, Γουέσλι Σνάιντερ στο 34', Τζορτζίνο Βαϊνάλντουμ στο 62', Κουίνσι Πρόμες στο 70' και Βίνσεντ Γιάνσεν στο 84' με πέναλτι. Αντίθετα πολύτιμο έδαφος έχασε η Βουλγαρία που γνώρισε την ήττα από την Λευκορωσία με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33' με πέναλτι του Μιχαΐλ Σιβάκου και στο 80' ο Πάβελ Σαβίτσκι έκανε το 2-0. Η Βουλγαρία απλά μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Γκεόργκι Κοσταντίνοφ.

Φάση από τον αγώνα των Νησιών Φερόε με την Ελβετία
Στον δεύτερο όμιλο η Ελβετία πέτυχε την έκτη νίκη της σε ισάριθμα ματς και δείχνει έτοιμη να πανηγυρίσει την πρόκριση της σε τελική φάση Μουντιάλ για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει πέρασε από το Τόρσαβν καθώς επικράτησε των Νησιώ Φερόε με 2-0. Οι Ελβετοί πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Γκρανίτ Τσάκα στο 36' και τον Σερτζάν Σακίρι στο 59' και πήραν χωρίς κόπο τους τρεις βαθμούς. Στην δεύτερη θέση βρίσκεται η Πορτογαλία η οποία με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει στο 41' και στο 63' και τον Αντρέ Σίλβα στο 67' πέρασε με 3-0 από την έδρα της Λετονίας. Η Ελβετία και η Πορτογαλία είναι οι ομάδες που έχουν ξεφύγει και θα μονομαχήσουν για την πρώτη θέση που οδηγεί στο Μουντιάλ ενώ η δεύτερη στέλνει στα μπαράζ. Αντίθετα οι ελπίδες της Ουγγαρίας έχουν ελαχιστοποιηθεί μετά την ήττα της από την Ανδόρα με 1-0 με γκολ του Μαρκ Ρέμπες στο 26'. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της Ανδόρας στην ιστορία της σε προκριματικά μεγάλης διοργάνωσης.