Φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με την Αυστρία
Η εθνική μας ομάδα των Γυναικών ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία της στον προκριματικό όμιλο και πήρε την πρόκριση για τα μπαράζ.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ 3-1

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ήθελε να μπει σε περιπέτειες και φρόντισε να νικήσει και την Αυστρία με 3-1 (20-25, 25-19, 25-22, 25-23) και να εξασφαλίσει την δεύτερη θέση χωρίς να ενδιαφέρεται για τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων.

Η Αυστρία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ. Η συνέχεια όμως ανήκε στην εθνική μας που βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς και έφτασε άνετα στο 1-1. Στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα πήρε από νωρίς το προβάδισμα και φρόντισε να μην το χάσει παρότι στο τέλος κάποια λάθη επέτρεψαν στην Αυστρία να μειώσει σε 24-22 αλλά η αντεπίθεση αυτή δεν είχε συνέχεια. Στο τέταρτο σετ ήταν η Αυστρία αυτή που κυριαρχούσε αφού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Ελληνίδων στο ξεκίνημα και έφτασε να προηγείται και με 23-17. Στο σημείο εκείνο όμως η Μερτέκη πήγε στο σερβίς και η εθνική μας έτρεξε σερί 7-0 για να φτάσει στην νίκη.

Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Ανθή Βασιλαντωνάκη με 22 πόντους και ακολούθησε η Λίτσα Μερτέκη με 13.

Για την Αυστρία η Σρνα Μάρκοβιτς είχε 19 πόντους.

Στα άλλα ματς του ομίλου είχαμε: Ουγγαρία - Γεωργία 3-0 (25-12, 25-8, 25-21) και Ρωσία - Κροατία 3-1 (25-22, 25-21, 20-25, 25-15)

ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1

Αν και έκανε την καλύτερη της εμφάνιση μέχρι τώρα στην διοργάνωση του Γουόρλντ Λιγκ η εθνική μας ομάδα δεν απέφυγε την τρίτη ήττα της αυτή την φορά από την διοργανώτρια Ισπανία με 3-1 (25-21, 22-25, 25-23, 25-23).

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη δεν ξεκίνησε καλά το ματς και η Ισπανία προηγήθηκε με 9-2 στο πρώτο σετ. Παρότι οι διεθνείς μας κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και να ανοίξουν το σκορ. Στο δεύτερο σετ η εθνική μας παρουσιάστηκε βελτιωμένη και με το μπλοκ άμυνα να λειτουργεί κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ντέρμπι είχαμε στο τρίτο σετ όπου κάποια λάθη των διεθνών μας στους κρίσιμους τελευταίους πόντους έδωσαν την ευκαιρία στην Ισπανία να προηγηθεί με 2-1. Η απώλεια του τρίτου σετ επηρέασε στο ξεκίνημα του τέταρτου τους διεθνείς μας και η Ισπανία προηγήθηκε με 8-3. Όπως έγινε στο πρώτο όμως έτσι και τώρα η ελληνική ομάδα επέστρεψε αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για την Ισπανία ήταν ο Φρανσίσκο Ρουίθ με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Αντρές Βιγιένα και ο Σέρχιο Μπλάνκο με 16.

Για την Ελλάδα ο Ραφαήλ Κουμεντάκης είχε 19 πόντους.

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη