Παραλίγο να χάσει δικό της ματς η Αγγλία

Φάση από τον αγώνα της Σκωτίας με την Αγγλία
Ντέρμπι με εκπληκτικό φινάλε είχαμε στην Γλασκώβη και ο έκτος όμιλος απέκτησε νέο ενδιαφέρον, ενώ Γερμανία στον τρίτο και Πολωνία στον πέμπτο είναι ασταμάτητες.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Στο τέλος λυτρώθηκε η Αγγλία και πήρε την ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Σκωτίας σε ένα ματς που σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα ήταν δικό της αλλά στράβωσε στο τέλος. Η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε μία Σκωτία που κυρίως την ενδιέφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Το σκορ άνοιξε για την Αγγλία ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεν στο 70' και όλα φάνηκε να παίρνουν τον δρόμο τους. Οι Σκωτσέζοι όμως που δεν ήθελαν να χάσουν από τους μεγάλους τους αντιπάλους μέσα στο σπίτι τους κατάφεραν και με την ώθηση του κόσμου να φτάσουν στην ανατροπή με τον Λι Γκρίφιθς να σκοράρει στο 87' και στο 90'. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Χάρι Κέιν έδωσε στην Αγγλία τον βαθμό της ισοπαλίας. Δύο βαθμούς πίσω από την Αγγλία είναι πλέον η Σλοβακία που πέρασε με 2-1 από την Λιθουανία. Ο Βλάντιμιρ Βάις στο 32' και ο Μάρεκ Χάμσικ στο 58' έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σλοβακία με την Λιθουανία να μειώνει στις καθυστερήσεις με τον Άρβιντας Νοβίκοβας. Σε τροχιά πρόκρισης είναι και η Σλοβενία που νίκησε εύκολα με 2-0 την Μάλτα με τα γκολ του Γιόζιπ Ίλισιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και του Μιλιβόγιε Νοβάκοβιτς το 84'.

Εφτά φορές πανηγύρισαν οι Γερμανοί
Την έκτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση της η οποία πλέον μόνο με αυτοκτονία μπορεί να χαθεί. Τα «πάντσερ» υποδέχτηκαν στην Νυρεμβέργη την πιο αδύνατη ομάδα του ομίλου το Σαν Μαρίνο και σταμάτησαν στο 7-0. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη και το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Απλά να αναφέρουμε τους σκόρερς. Ο Σάντρο Βάγκνερ έκανε χατ τρικ σκοράροντας στο 16', στο 29' και στο 85'. Από ένα γκολ πέτυχαν ο Τζούλιαν Ντράξλερ στο 11', ο Αμίν Γιουνές στο 38', ο Σκόντραν Μουστάφι στο 47' και ο Τζούλιαν Μπραντ στο 72'. Σημαντικό προβάδισμα για την δεύτερη θέση μοιάζει να έχει αποκτήσει η Βόρεια Ιρλανδία η οποία με γκολ του Στιούαρτ Ντάλας στις καθυστερήσεις πήρε την νίκη με 1-0 στην έδρα του Αζερμπαϊτζάν και έχει αέρα τεσσάρων βαθμών από τους διώκτες της. Έδαφος έχασε η Τσεχία η οποία αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 στο Όσλο με την Νορβηγία. Οι Τσέχοι ήταν που άνοιξαν το σκορ στο 36' με τον Θίοντορ Γκέμπρε Σελάσιε όμως η Νορβηγία έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι του Αλεξάντερ Σόντερλουντ στο 55'.

Χατ τρικ έκανε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι η Πολωνία νίκησε στην Βαρσοβία την Ρουμανία με 3-1 και πέτυχε την πέμπτη νίκη της σε έξι αγώνες. Ο επιθετικός της Μπάγερν ήταν ο σκόρερ και των τριών γκολ της ομάδας του. Στο 29' με πέναλτι, στο 57' και στο 62' ξανά από την άσπρη βούλα νίκησε τον Σιπριάν Ταταρουσάνου κι έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Πολωνία. Οι Ρουμάνοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μπόγκνταν Στάνκου στο 77'. Αν η πρώτη θέση στον όμιλο μοιάζει να έχει κλειδώσει για την Πολωνία, υπάρχει μεγάλη μάχη για την δεύτερη που οδηγεί στα μπαράζ ανάμεσα στο Μαυροβούνιο και την Δανία που ισοβαθμούν. Η πρώην δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας νίκησε εύκολα με 4-1 την Αρμενία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2' με τον Φάτος Μπεκιράι για να αναλάβει δράση στην συνέχεια ο Στέφαν Γιόβετιτς. Ο επιθετικός της Σεβίλλης σκόραρε τρεις φορές στο 28', στο 54' και στο 82'. Η Αρμενία απλά μείωσε στο 89' με τον Ρούσλαν Κόριαν. Όσο για την Δανία πέρασε με 3-1 από την έδρα του Καζακστάν. Για την ομάδα του Άγκε Χαρέιντε σκόραραν ο Νικολάι Γιόργκενσεν στο 27', ο Κρίστιαν Έρικσεν με πέναλτι στο 51' και ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ στο 81' Για τους Καζάκους σκόραρε ο Ισλαμπέκ Κουάτ στο 76'.

1.  Πολωνία 16
2.  Μαυροβούνιο 10
3.  Δανία 10
4.  Ρουμανία 6
5.  Αρμενία 6
6.  Καζακστάν 2

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)