Πέντε ήττες σε πέντε ματς για την Εθνική

Φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με το Κατάρ
Μία ακόμα ήττα γνώρισε η εθνική μας ομάδα στο φετινό Γουόρλντ Λιγκ καθώς ηττήθηκε και από το Κατάρ στο τουρνουά της Εσθονίας.

ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ

ΚΑΤΑΡ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0

Η παρουσία της εθνικής μας στο φετινό Γουόρλντ Λιγκ θα πρέπει να ξεχαστεί γρήγορα αφού σε πέντε αγώνες το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετράει ισάριθμες ήττες. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη γνώρισε μία ακόμα ήττα από το Κατάρ με 3-0 (25-23, 25-21, 29-27). Βέβαια συγκριτικά με τον αγώνα κόντρα στην Βενεζουέλα η εικόνα της εθνικής μας ήταν βελτιωμένη και η ήττα ήρθε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο σετ οι διεθνείς μας προηγήθηκαν με 22-18 κι έδειξαν ικανοί να ανοίξουν το σκορ όμως τα λάθη που έγιναν έδωσαν στο Κατάρ την δυνατότητα να τρέξει σερί 5-0 να προηγηθεί με 23-22 και τελικά να πάρει το σετ. Στο δεύτερο η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 8-5 όμως και πάλι τα λάθη κόστισαν και οι Ασιάτες έφτασαν στο 2-0. Μάχη έγινε στο τρίτο σετ με την Ελλάδα φτάνει πρώτη σε σετ μπολ (24-23) αλλά να μην το καταφέρνει ενώ έχασε ένα ακόμα στο 26-25. Το Κατάρ στην τρίτη δική του ευκαιρία έφτασε στην νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ίλια Ίβοϊτς με 16 πόντους και ακολούθησε ο Νίκολα Βάσιτς με 13.

Για την ελληνική ομάδα ο Ραφαήλ Κουμεντάκης είχε 17 πόντους.