Πρωτάθλημα ξανά μέσα στον Πειραιά!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το break τίτλου στο ΣΕΦ και επικρατώντας του Ολυμπιακού με 66-51 στον πέμπτο τελικό της Basket League κατέκτησε το 36ο Πρωτάθλημα της ιστορίας του! Έπειτα από τρία χρόνια και δύο χαμένους τίτλους, ο Παναθηναϊκός, κέρδισε τον Ολυμπιακό με 66-51 στο ΣΕΦ, έκανε το 3-2 στην σειρά των τελικών και επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ κάνοντας το νταμπλ! Ο αγώνας διεκόπη 1:56 πριν την λήξη, λόγω ρίψης φωτοβολίδων στον πάγκο των «πρασίνων» και τελικά συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε μετά την εκκένωση του γηπέδου, που ζήτησαν οι διαιτητές.

Το ματς

Με τους Μάντζαρη (δις) και Παπανικολάου να σκοράρουν για τρεις μετά το φόλοου κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-3 στο 5′, με τον Παναθηναϊκό να έχει βρει σκορ μόνο με τον Παππά.

Η είσοδος των Μπουρούση και Καλάθη άλλαξε την εικόνα του αγώνα και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 12-12. Πρίντεζης και Γιανγκ έκαναν το 16-12, αφού οι παίκτες του Πασκουάλ, επέμεναν σε τρίποντα ακόμη και σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Ο Ρίβερς μείωσε σε 16-14 και ο Σπανούλης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 17-14, με το οποίο «έκλεισε» η πρώτη περίοδος. Παπανικολάου και Καλάθης ευστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο, αντίστοιχα και ο Γκιστ ισοφάρισε σε 19-19.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του αρχηγού του «τριφυλλιού» έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +4 (21-25) και ο Τζέιμς «απάντησε» στον Γκριν για το 23-27. Ο Φώτσης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους επτά (23-30) στο 17′ και ο Ρίβερς με τον ίδιο τρόπο, λίγο αργότερα «έγραψε» το 23-34. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-36, με τον Σπανούλη να σημειώνει τέσσερις σερί πόντους και τον Τζέιμς να ευστοχεί σε δύο βολές.

Τα τρίποντα των Καλάθη και Τζέιμς εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (27-42), ενώ με καλάθι του Αμερικανού έγινε το 27-44, πριν ο Γκάμπρελ με νέο σουτ πίσω από τα 6.75μ. στείλει τον Παναθηναϊκό στο +20 (27-47). Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού, μετά από έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο και με δικό του φόλοου μετά από άστοχη βολή του Παπανικολάου έγινε το 32-48. Ωστόσο, οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ και αφού προηγήθηκαν ακόμη και με 21 πόντους (34-55) μετά το τρίποντο του Παππά, τελείωσαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 57-37.

Με δύο τρίποντα του Αγραβάνη, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 14 (43-57) και ο Γκριν μείωσε ακόμη περισσότερο σε 45-57, με τον Παππά να δίνει… ανάσα στην ομάδα του (45-59). Με τα τρίποντα των Σπανούλη και Ρίβερς έγινε το 48-62, πριν ο Σίνγκλετον καρφώσει για το 48-64. Κι ενώ ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, 1:56 πριν το τέλος και μετά από κάρφωμα του Γκιστ για το 49-66 υπήρξε ρίψη φωτοβολίδων στον πάγκο του «τριφυλλιού» με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας.

Οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου προκειμένου να συνεχιστεί το ματς. Κάτι που συνέβη μετά από περίπου μισή ώρα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται και τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τελικά με 66-51.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (1), Γκριν 4, Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Αγραβάνης 10 (2).

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Τζέιμς 11 (1), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2).