Αγκαλιά με τα μπαράζ τα κορίτσια της εθνικής μας
Μία ανάσα από τα μπαράζ βρίσκεται η εθνική μας ομάδα των Γυναικών μετά τα αποτελέσματα της τέταρτης αγωνιστικής στον όμιλο της Κροατίας.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΩΡΓΙΑ 3-0

Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούσση έκαναν το καθήκον τους κόντρα στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου την Γεωργία και νίκησαν πολύ εύκολα με 3-0 (25-13, 25-13, 25-14).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς και έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη. Ειδικά η πίεση από το σερβίς όπου η ελληνική ομάδα έβγαλε 16 άσους έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Από την άλλη η Γεωργία δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του ματς.

Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 12 πόντους ενώ από την Γεωργία καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η εθνική μας λοιπόν είχε κάνει το καθήκον της και περίμενε ένα δώρο από την Κροατία το οποίο και ήρθε. Οι διοργανώτριες νίκησαν την Αυστρία με 3-1 (23-25, 26-24, 25-20, 25-16) κι άνοιξαν περισσότερο τον δρόμο για την Ελλάδα. Πλέον περνάμε ακόμα κι αν πάρουμε μόνο ένα σετ με την Αυστρία αρκεί η Κροατία να μην παρει καθαρή νίκη από την Ρωσία.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου είχαμε Ρωσία - Ουγγαρία 3-0 (25-11, 25-21, 25-7).

ΓΟΥΡΛΝΤ ΛΙΓΚ

ΜΕΞΙΚΟ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1

Την δεύτερη ήττα της γνώρισε η εθνική μας ομάδα των Ανδρών στο Γουόρλντ Λιγκ και δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά την διοργάνωση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε και από το Μεξικό με 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 25-21).

Η εθνική μας είχε και την ατυχία του τραυματισμού του Νίκου Ζουπάνι στο τέταρτο σετ και δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Το πρώτο σετ χάθηκε εύκολα από την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη όμως στο δεύτερο η παρουσία της ελληνικής ομάδας ήταν καλύτερη και πίεσε το Μεξικό αλλά έχασε στο τέλος.

Ακόμα καλύτερη παρουσιάστηκε στο τρίτο σετ το οποίο ήταν και το πρώτο κερδισμένο στην διοργάνωση. Στο τέταρτο το Μεξικό προηγήθηκε με 8-2 και με 10-5 κι έδειχνε ικανό να φτάσει πολύ εύκολα στην νίκη. Η εθνική μας όμως κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να προηγηθεί με 13-12. Στην επόμενη φάση όμως ήρθε ο τραυματισμός του Ζουπάνι και αποσυντόνισε την ομάδα.

Πρώτος σκόρερ για το Μεξικό ήταν ο Ντανιέλ Βάργκας με 20 πόντους και ακολούθησε ο Χόρχε Μπαράχας με 19. Για την εθνική μας ο Νίκος Ζουπάνι είχε 16 πόντους.

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)