Τα Νησιά Σολομώντα στα μπαράζ

Τα Νησιά Σολομώντα πέρασαν στα μπαράζ
Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων στην ζώνη της Ωκεανίας και τα Νησιά Σολομώντα πήραν την πρόκριση από τον δεύτερο όμιλο.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ομάδα του Ισπανού Φελίπε Βέγκα Αράνγκο επικράτησε και στα δύο παιχνίδια που έδωσε με αντίπαλο την Παπούα Νέα Γουινέα και ξεπέρασε την Ταϊτή στην τελική βαθμολογία του ομίλου. Στο πρώτο που ήταν και εντός έδρας τα Νησιά Σολομώντα νίκησαν με 3-2. Για τους νικητές σκόραραν οι Άτκιν Καούα στο 12', Μπέντζαμιν Τοτόρι στο 37' και Μίκα Λαελάφα στο 74'. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Μάικλ Φόστερ στο 48' και Πάτρικ Άισα στο 61'. Στην ρεβάνς που έγινε στο Πορτ Μόρεσμπι τα Νησιά Σολομώντα νίκησαν και πάλι αυτή την φορά με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρέιμοντ Γκουνέμπα στο 18'. Τα Νησιά Σολομώντα όμως αντέδρασαν και σκόραραν αρχικά στο 38' με τον Χένρι Φαρόντο και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Τζέρι Ντόνγκα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

1.  Νησιά Σολομώντα 9
2.  Ταϊτή 6
3.  Παπούα Νέα Γουινέα 3

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον πρώτο όμιλο η Νέα Ζηλανδία που είχε ήδη ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση. Έτσι οι αγώνες ανάμεσα στα Φίτζι και την Νέα Καληδονία ήταν απλά για να ολοκληρωθεί ο όμιλος. Ας δούμε τα αποτελέσματα. Στον πρώτο αγώνα όπου γηπεδούχος ήταν τα Φίτζι οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2. Η Νέα Καληδονία προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ που πέτυχε ο Μόνε Βαμόβε στο 13', και στο 24'. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν κι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σάουλα Βάκα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και τον Ρόι Κρίσνα στο 54'. Στον δεύτερο αγώνα που έγινε στην έδρα της η Νέα Καληδονία επικράτησε με 2-1 και σφράγισε την δεύτερη θέση στον όμιλο κάτι που ήταν καλό μόνο για το γόητρο της. Ο Εμίλ Ουνέι στο 43' με πέναλτι και ο Ρίτσαρντ Σέλε στο 73' σκόραραν για τους νικητές. Τα Φίτζι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Επέλι Σαουκούρου στο 66'.