Τα πάντα παραμένουν ανοιχτά

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Ισπανία
Έγιναν οι αγώνες στον τέταρτο, τον έβδομο και τον ένατο όμιλο όπου δεν ξεχωρίζει κάποια ομάδα αφού έχουμε ισοβαθμία στην κορυφή.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον έβδομο όμιλο τα φαβορί ήταν η Ισπανία και η Ιταλία και οι δύο αυτές χώρες έχουν ξεχωρίσει και οδηγούν την κούρσα χέρι χέρι. Αμφότερες συνέχισαν με νίκες απλά της Ισπανίας ήταν λίγο πιο δύσκολη. Η ομάδα του Χουλέν Λοπετέγκι πέρασε με 2-1 από τα Σκόπια. Οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο με τα γκολ του Νταβίντ Σίλβα στο 15' και του Ντιέγκο Κόστα στο 27'. Η ΠΓΔΜ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Στέφαν Ριστόφσκι στο 66'.

Πολύ εύκολα η Ιταλία επιβλήθηκε με 5-0 του Λιχτενστάιν σε ένα ματς που δεν αντέχει σε κριτική. Η «Σκουάντρα Ατζούρα» άνοιξε το σκορ με τον Λορέντζο Ινσίνιε στο 35' για να ακολουθήσουν άλλα τέσσερα γκολ στην επανάληψη. Ο Αντρέα Μπελότι στο 52', ο Έντερ στο 75', ο Φεντερίκο Μπερναρντέσκι στο 83' και ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.
Εύκολη νίκη εκτός έδρας πέτυχε η Αλβανία που πέρασε με 3-0 από την Χάιφα κόντρα στο Ισραήλ. Ο Αρμάντο Σαντίκου στο 22' και στο 44' έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Αλβανία και ο Λεντιάν Μεμουσάι έγραψε το 3-0.

Ο Άαρον Ράμσεϊ ανοίγει το σκορ για την Ουαλία
Στον τέταρτο όμιλο οι ομάδες που προπορεύονται έμειναν στην ισοπαλία κι έτσι δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο Βελιγράδι η Ουαλία χωρίς τον Γκάρεθ Μπέιλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Άαρον Ράμσεϊ στο 35'. Η Σερβία όμως πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στην ισοφάριση με τον Αλεξάνταρ Μίτροβιτς στο 73'.

Λίγο νωρίτερα στο Δουβλίνο η Ιρλανδία έμεινε κι αυτή στο 1-1 με αντίπαλο την Αυστρία. Η ομάδα του Μαρσέλ Κόλερ άνοιξε το σκορ με τον Μάρτιν Χιντερέγκερ στο 31'. Η Ιρλανδία ήθελε την νίκη για να ανέβει στην κορυφή του ομίλου και πίεσε για την ανατροπή. Το μόνο που κατάφεραν όμως οι γηπεδούχοι ήταν να ισοφαρίσουν με τον Τζον Γουόλτερς στο 85'.

Ισόπαλος έληξε και ο τρίτος αγώνας του ομίλου μόνο που αυτός ήταν αδιάφορος βαθμολογικά. Η Μολδαβία και η Γεωργία αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Ράντου Γκινσάρι στο 15' και Αλεξάντρου Ντεντόφ στο 36', για να ισοφαρίσει η Γεωργία με τον Γκιόργκι Μερεμπασβίλι στο 65' και τον Βαλερί Καζαϊσβίλι στο 70'.

Ο Χόντουρ Μάνιουσον (με το 18) πανηγυρίζει για το γκολ που πέτυχε
Τέλος στον ένατο όμιλο η Ισλανδία πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου Κροατία με 1-0 και την έπιασε στην βαθμολογία. Οι Ισλανδοί που είχαν εντυπωσιάσει και στο τελευταίο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα δείχνουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση σε ένα Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Η νίκη αυτή κόντρα στο φαβορί του ομίλου το αποδεικνύει. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Χόντουρ Μάνιουσον στο 90'.

Μέσα στην διεκδίκηση της πρόκρισης είναι βέβαια τόσο η Τουρκία όσο και η Ουκρανία που συνέχισαν με νίκες. Οι Τούρκοι πέρασαν εύκολα από τα Σκόδρα νικώντας το Κόσοβο με 4-1. Ο Βόλκαν Σεν στο 7', ο Τσενγκίζ Ουντέρ στο 31', ο Μπουράκ Γιλμάζ στο 61' και ο Οζάν Τουφάν στο 82' πέτυχαν τα γκολ των εξ ανατολής γειτόνων μας. Για το Κόσοβο είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 22' ο Αμίρ Ραχμάνι.

Εκτός έδρας νίκη και για την Ουκρανία που πέρασε από το Τάμπερε επικρατώντας της Φινλανδίας με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους νικητές ο Γιεβγέν Κονοπλιάνκα στο 51'. Η Φινλανδία ισοφάρισε στο 73' με τον Γιόελ Πογιανπάλο αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Άρτεμ Μπεσέντιν έδωσε την νίκη στην Ουκρανία.